Yazılım dünyasına adım atmak isteyen birçok kişinin aklında aynı soru olmaktadır: Hangi programlama dili ile yazılıma başlamalıyım? Bu soruya cevap aramadan önce bilmeniz gereken şey çok sayıda programlama dili olduğudur. Bu durumda bir seçim yapabilmeniz için detaylı bilgilere sahip olmalısınız.

yazilima-baslanmasi-gereken-programlama-dili

Bütün programlama dilleri farklı alanlarda olmaktadır. Bu sebepten ötürü öncelikle kendi hedeflerinizi belirlemeniz ve ona göre istediğiniz dili öğrenmeniz gerekir. İnternet üzerinden kısa bir aramayla bile, farklı kişilerin bambaşka programlama dillerini arattığını görebilirsiniz. Siz de bu konuda çok doğru bir tercih yapmanız gerekir.

Programlama dillerinin birbirinden çok farklı gözükmesinin nedeni nedir?

Programlama dilleri çok farklı sözdizimine ya da kurallara sahip olmaktadır. Her dil bir amaç için geliştirilmiştir. Ancak tabi ki ortak kavramları da bulunmaktadır. Buna bir örnek verirsek; siz bir kullanıcı olarak while, for döngüsünün mantığını kavradıysanız C‘de kullandığınız bu yapıyı Java üzerinde kullanmak göründüğü kadar zor olmayacaktır. Bir yazılım dili öğrenmeniz sonraki yazılım dilini öğrenmeniz için size kapı açacaktır.

HTML ve CSS Yazılım Dili

Kişiler genel olarak ilk başta HTML ve CSS öğrenerek kodlama işlemine başlarlar. Bu 2 dil, web sayfaları oluşturmak için çok önemlidir. Basit web sitelerinden karmaşık uygulamalara kadar web’ deki her şeyin temelini oluşturur.

HyperText Markup Language yani HTML tüm metinleri, görüntüleri ve bağlantıları ve bunun yanında web sitesinde bulunan diğer tüm içerikleri yapılandırır. Diğer bir deyişle işaretleme dili olmaktadır.

CSS (Cascading Style Sheets), web sitenizin görünümünü şekillendirip renk, düzen ve stil dediğimiz diğer görselleri yapan dil olmaktadır.

yazilim-programlama-dilleri

JavaScript Yazılım Dili

HTML ve CSS öğrendikten sonra kullanıcıların atılması gereken sonraki yazılım dili JavaScript‘tir. Temel amaç web sitelerine birkaç etkileşimli özellik eklemektir. Günümüzde dünyanın neredeyse tüm web sitelerinde kullanılan inanılmaz kaliteli bir programlama dili haline gelmiştir.

Farklı bir şekilde anlatmamız gerekirse;

  • HTML: Üst tarafta bir kutu bulunsun.
  • CSS:  Bu kutunun rengi kırmızı olsun.
  • JS:   Bu kutunun içinde bir buton olsun ve tıklatılacağı zaman bir bildirim göstersin.

Python Yazılım Dili

Python, yeni başlayan kişi veya kişiler için mükemmel bir dil olmaktadır. Sebebi ise okuması ve anlaması oldukça kolaydır. Yapmak istediğiniz bir şey varsa, Python üzerinden basit ve az kodlar kullanarak bunu yapabilirsiniz. ABD Hükümeti istatistiksel analiz ve görselleştirme için Python kullanmaktadır. Aynı zamanda Disney, Pixas firmaları filmlerinde daha güzel ve gerçekçi efektler eklemek için bu dili kullanmaktadır. Youtube, Instagram gibi büyük web platformları da Python kullanmaktadır.

programlama-dili

C Yazılım Dili

C ile programlama yapmak istediğinizde birçok programa göre bellekte daha az yer kullanırsınız ve uygulamaları da daha hızlı bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Dahası, birçok donanım projesi ve projelerin temelini C programlama dili oluşturmaktadır. Robot veya teknoloji alanında projeler gerçekleştirmek isterseniz C programlama dili ile bunu gerçekleştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz