Hayatımızın neredeyse her alanında, pazarlamadan çeviriye pek çok işi yapan yapay zeka birçoğumuzu etkiliyor. Gerçek bir teknoloji mucizesi olan bu güç (AI) herkeste büyük beklenti yarattı.

Kimileri için işini riske atma potansiyeliyle korkutucu olan kimileri içinse hız kazandırmasıyla ihtiyaç haline gelen yapay zeka hala bazı şeyleri yapamıyor.

Yapay Zeka Mükemmelleşecek Mi ?

Her gün ilerleyen teknoloji yapay zekayı mükemmelleştirecek mi yoksa bunun bir sonu var mı hala bilmiyoruz. Ancak Big Data ’da bile kullanılan yapay zeka hiç değilse şimdilik her şeyi yapamıyor.

Sizin için bu yazımızda yapay zekanın yapamadığı 6 şeyden bahsettik.

yapay-zekalarin-gunumuzde-yapamadigi-alti-sey

Yapay Zeka Bir Bireyin Sağlık Durumu Hakkında Tek Başına Karar Veremez

Tıp alanında oldukça yaygın, ancak bir hastanın durumu hakkında hala yetersiz. Bunun en kritik nedeni ise hastalıkların insan bünyesine etkisinin kişiden kişiye değişiyor olması ve psikoloji.

Bir bireyin hastalığının onu nasıl ve ne kadar etkileyeceğini veya hasta olup olmadığını anlayabilmek için sadece kitaplardaki bilgiler yetmiyor. Doktorlar bunların ötesinde bilgiye ve analiz yeteneğine sahipken yapay zeka için durum böyle değil.

Görünen o ki daha uzun bir süre doktorlarla yüz yüze geleceğiz.

Yapay Zeka Tek Başına Komplike Bir Yazılım Geliştiremez

Bir yazılımın (ve hatta bunu teknoloji olarak da genişletebiliriz) temel amacı bir sorunu anlama nedenlerini tespit etme ve çözüm üretmedir. İşte burada yapay zekaya başvuramıyoruz.

Yazılımı geliştirebilmek için gerekli olan açığı görme kabiliyeti yapay zekada mevcut değil. Ancak kendisine verilen emri yerine getirme konusunda bize yardımcı olabiliyor.

Yapay Zeka Yaratıcı Yazarlık Yapamaz, İyi Bir Yazım Dili Kurgulayamaz

Yaratıcılık gibi insani bir özellik gerektiren bir şeyin teknoloji tarafından gerçekleştirilmesini beklemek hala hayal. Edebiyat, müzik gibi alanlarda gereken estetik zevk ve etkileyicilik yapay zekada bulunmuyor.

Bu nedenle sanat için hala birbirimize ihtiyacımız var.

yapay-zekalarin-yapamadigi-seyler

Yapay Zeka Özgür İradeye Dayalı Hareket Edemez

Varoluşçu okurlar burada insanın da özgür iradesini sorgulayacaktır ancak insanda sorgulanabilir olan özgür irade yapay zekada kesinlikle yok. 0 ve 1 ’lerden oluşan teknoloji temel mantığına bakarak yapay zekanın sadece “var, yok” , “evet, hayır” gibi ikili eylemlerde bulunabileceğini anlayabiliriz.

Oysa özgür irade; geçmişten gelen deneyimler, karakteristik özellikler, içinde bulunulan durumun göz önüne alınması ve geleceğe dair bir önsezi sonucu yapılan eylemlerden bahsediyoruz. Tabi tüm bunların kaygısıyla irademiz ne kadar “özgür” tartışılır.

Sürücüsüz Araçlar İçin Ahlaki Kararlar Veremez

Bunu basit bir örnekle somutlaştırabiliriz.  Örneğin herhangi bir kaza anında yaralı bir kedi ile insan arasında hangisi ile önce ilgileneceğimiz yoksa arabanın durumuna mı bakacağımız biz insanlar için oldukça açıkken yapay zekanın hangi kararı alacağını bilemeyiz.

Dolayısıyla hala çalışmaları devam eden sürücüsüz araçlar için “insan kontrolünde” ibaresini eklemek gerekir.

Yapay Zeka İnsan Kontrolü Dışında Bir Buluş Gerçekleştiremez

Aslında yine teknoloji temel mantığına gidiyoruz. Bir buluş ortaya koyabilmek için öncelikle ona dair bir ihtiyaç olması gerekir. İhtiyacın saptanmasının yanında olmayan bir fikri ortaya atacak yaratıcılık da yapay zekada hiç değilse şimdilik yok. Ancak yapay zekalar için bu pek de mümkün değil.

Pekala yapay zekadan bir buluşa yardımcı olmasını bekleyebiliriz fakat tek başına yeni bir şey üretmesini bekleyemeyiz.

yapay-zeka

Görünen o ki hayatımızın pek çok alanında yer edinmiş olan bu zeka teknolojisi yine de pek çok meselede de yetersiz kalıyor. Bu yazımızda size yapay zekanın yapamadığı 6 şeyi açıklamaya çalıştık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz