Uzay, Venüs, Ay, Saman Yolu ve evrenin diğer tüm bilinmezleri yüzyıllardır insanları büyüledi. Venüs kimi zaman incelenen bir kütle, kimi zaman tapınılası bir aşk tanrıçası olarak bahsedildi kitaplarda.

Uzayın bilinmezleri insanları hakkında mitolojik efsaneler yazmaktan film çekmeye kadar birçok alanda etkiledi. Günümüze kadar uzaylıları anlatan sayısız film çekilmiş olsa gerek.

Yeni Keşif: Fosfin

Şimdi, 21. yüzyılın ilk çeyreğini bile daha bitirmeden bilim insanları bir keşifte bulundu: Fosfin.

Bulunan fosfin, uzay içerisinde bizden başka canlıların da yaşıyor veya yaşamış olabileceği ihtimalini kuvvetlendiren bir kanıt. Fosfin gibi biyolojik varlıklarla ilişkilendirilen kimyasal maddelere biyoimza deniyor. Biyoimzayı yaşamın altına atılmış bir imza olarak kabul edebiliriz.

venüs

Biyolojik Kökenli Fosfin

Önden sızdırılan haberi göz ardı edersek araştırmacıların bu keşfi 14 Eylül 2020 tarihinde yayınladıkları makale ile duyuruldu. Araştırma ekibi Manchester Üniversitesi, MIT ve Cardiff Üniversitesi ’ndeki uzmanlardan oluşuyor.

Fosfinin oluşabilmesi için belli koşullar var. Organizmalar tarafından fosfin üretilebilmesi için 2 temel şeye ihtiyaç var: fosfat ve hidrojen.

Aynı zamanda fosfin canlıda bulunan organik yapılı bileşenlerin oksijensiz ortamda fosfatı parçalamasıyla da oluşur. Ancak atmosferinde hiç oksijen bulunmuyor.

Venüs ‘te Yaşam Var!

Araştırmacıların bulgularına göre de fosfin, canlının bulunmadığı bir ortamdan gelemeyecek kadar düşük miktarda. Dolayısıyla elimizde iki ihtimal kalıyor. Birincisi hala tepkimelere dair bilinmeyen şeyler var.

İkincisi ise Venüs ’te gerçekten yaşam var.

Basınç Çok Güçlü ve Sıcaklık Çok Yüksek

Venüs ’te fosfin bulunmasının en ilginç yanlarından biri de gezegenin uzay içindeki yaşam formunun bulunması zor olan gezegenlerden biri olması. Bunun en bilinen ve basit nedeni ise Venüs ’ün çok fazla sıcak olması.

Öyle ki kendi gezegenimizde katı olarak gördüğümüz birçok madde orada katı formunu alamaz. Ayrıca Venüs ’ün basıncı da fazlasıyla güçlü.

venüs

Tüm bu yaşanmaz ortamın içine bir yerlerde yine de bizim mavi gezegenimiz Dünya ’ya benzer bazı atmosfer katmanları bulunuyor. Venüs ’teki yaşam izi olarak kabul ettiğimiz fosfin de burada bulundu zaten.

Uzay’da Yalnız Değiliz…

Venüs atmosferinin üst katmanları az önce bahsettiğimiz şartlardan ziyade biraz daha Dünya ile benzer şartlara sahip. Bunların yanı sıra şöyle bir ihtimal daha var ki her zaman bu ortama sahip olmayabilirdi.

Evrimleşme Olabilir…

Nasıl ki Dünya milyarlarca yıl önceki magmanın soğumasıyla evrimleştiyse aynı şey Venüs için de geçerli olabilir.

Bu heyecanlandırıcı bulgular hala kesin bir sonuca götürmüyor bizi. Ancak yine de uzayda yalnız olmadığımız ihtimali her geçen gün güçleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz