Uzay ve uzaylı insanlığın sonsuz merak duyduğu evren. İnsanlar uzun zamandır evrende yalnız olup olmadığımızı merak ediyorlar. Dünya Dışı İstihbarat Arama (SETI) Enstitüsü ile çalışan bilim adamlarına göre, soru yakın gelecekte cevaplanabilir.

SETI Enstitüsünden kıdemli gökbilimci Seth Shostak 21 Mayıs Çarşamba günkü Bilim, Uzay ve Teknoloji Temsilciler Meclisi toplantısında yaptığı açıklamada, “Dünya’nın ötesinde herhangi bir yaşam olup olmadığı kanıtlanmadı,” dedi.

bir-fizikci-uzayli-hayatinin-henuz-kesfedilmedigini-soyledi

Yaşam Arama Yöntemleri

Shostak, bilim insanlarının Dünya‘nın ötesinde üç farklı yöntem kullanarak yaşamı aradıklarını söyledi.

İlk yöntem, mikrobiyal uzay canlılarının veya kalıntılarının aranmasını içerir. Araştırmalar, şu anda Kızıl Gezegenin bir zamanlar potansiyel olarak yaşanabilir ortamlara ev sahipliği yapmış olabileceğine dair işaretler arayan Curiosity ve Opportunity gibi Mars‘a robotik görevleri içeriyor.

Ancak Mars, güneş sistemindeki tek hedef değil. Aslında Shostak, Dünya‘nın çevresinde yaşanabilir olma potansiyeline sahip “en az yarım düzine başka dünya” olduğunu söyledi. Jüpiter‘in Europa ve Ganymede gibi buzlu uyduları yeraltı okyanuslarını gizlerken, Satürn‘ün en büyük uydusu Titan‘da sıvı metan gölleri vardır ve bu uyduların hepsi yaşam için yuva haline getirebilir.

İkinci bir teknik, biyolojik işlemlerle üretilebilecek oksijen veya metan izleri veya diğer gazlar için diğer yıldızların etrafında yörüngede dönen gezegenlerin atmosferlerini incelemeyi içerir. Gözlemlenen bir gezegen Dünya ile güneşin arasından geçerken, yeterince kalın bir atmosfer tespit edilme potansiyeline sahiptir.

Shostak, bu iki yöntemin de önümüzdeki yirmi yıl içinde sonuç verebileceğini söyledi.

Üçüncü plan sadece yaşamı değil, aynı zamanda akıllı yaşamı da araştırmayı içerir – SETI‘nin öncülük ettiği bir proje. SETI, çeşitli spektrumlardaki sinyaller için evreni tarayarak dünya dışı uygarlıklardan kasıtlı veya tesadüfi yayınlar bulmayı umuyor.

jim-green-uzayli-hayatinin-henuz-kesfedilmedigini-soyledi

Jim Green Ve Garik Israelian

Shostak’ın yanı sıra Ermeni fizikçi Garik Israelian da yabancı yaşamın keşfinin tüm insanlığı kökten sarsacağını iddia etti.

NASA baş bilim insanı Jim Green, uzaylı yaşamın keşfi ile ilgili düşüncelerini birkaç ay önce paylaştı. Uzaylı yaşamın, en azından mikrobiyal haliyle 2021 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından Mars‘ta keşfedileceğini öne sürdü.

Green ayrıca, insanlığın bu kozmosta uzay canlılarının varoluşunu çevreleyen gerçekleri sindirmek için yeterince hazırlıklı olmadığını açıkça ortaya koydu. Şimdi, bir Ermeni fizikçi olan Dr. Garik İsrailean, uzaylı keşfinin bizim ömrümüz içinde olabileceği konusunda ısrar etmek için Green‘e katıldı.

Uzaylıların Keşfi Yakında Gerçekleşecek

Şu anda Kanarya Adaları Astrofizik Enstitüsü‘nde çalışan Garik Israelian, uzay bilimcilerinin önümüzdeki yıllarda uzaylı yaşamı keşfedeceklerini ortaya attı. Ayrıca NASA‘nın uzaylı yaşamı keşfedeceği en muhtemel uzay kütlesinin Mars olabileceğini de iddia etti.

jim-green

Jim Green‘in sözlerini izleyen Israelian, yabancı yaşamın keşfinin insanlığı kökten sarsacağını ve dünyasal varlıkları, hayal gücünün çok ötesinde olan evrendeki yerlerini yeniden değerlendirmeye zorlayacağını da belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz