Özellikle de yapay zekanın her alanda etkin bir şekilde kullanılması tarım devrimi konusunda da yakında bir gelişme olacağı fikrini güçlendiriyor. Bu fikir tamamen temelsiz de değil üstelik.

Tarımsal üretimde yeri artan makinelerle birlikte yapay zekanın da dolaylı olarak tarımda yer aldığının söylemek mümkün. Dördüncü Tarım Devrimi olarak adlandırılan bu devrimin günümüzden pek de uzakta yer almadığı kesin. Sonuçlarının ise nasıl olacağı meçhul.

dorduncu-tarim-devrimi

Gerek Dördüncü Tarım Devrimi olsun gerekse herhangi bir başka konudan bahsediyor olalım, insanların bu durumu nasıl gördükleri tamamen bir algı meselesi.

Bu nedenle gelmekte olan Dördüncü Tarım Devrimi’nin de “çiftçiyi işsiz bırakan” bir devrim mi yoksa “çiftçinin yüzünü güldüren” bir devrim mi olacağına biraz da medya karar verecek.

Araştırmacılar ise medyanın olumlu yönleri manşet yapıp olumsuz kısımlara gözünü kapatmasından korkuyor.

İnsanlık tarihinin daha önce de yaşadığı tarım devrimleri mevcut. Bu devrimler bir kesimin refahından çalıp öbürüne vererek temelde yeni bir denge oluşturdu. Dördüncü Tarım Devrimi’nin başarısından refah transferini eşit bir biçimde dağıtması koşuluyla bahsedilebilir.

Yapay zeka, nanoteknolojii, otonom arabalar gibi konular bir kesim çiftçinin gözlerini parlatıp daha hızlı daha verimli üretim daha çok kazanç sözcüklerini canlandırırken bir kesim (özellikle teknoloji becerisi yüksek olmayan ve orta yaş üstü) çiftçinin ise gözünü korkutuyor.

Çünkü eğer Dördüncü Tarım Devrimi’ne ayak uyduramazlarsa tutunamayacaklar. Yapılması gereken iki kesimin de faydasını maksimize edecek bir yöntem bulmak.

tarim-devrimi

NFU Teknolojisi Katkı Sağlıyor

The National Farmers Union gelişen yeni teknolojilerin genç ve teknoloji becerisi yüksek kesimce dikkat çektiğini belirtti. Böylece farklı kesimlerden insanlar da çiftçilikle ilgilenecek.

Bu sayede “makine sayısı arttı insanlar işsiz kaldı” tabusu yıkılabilir. Elbette kemikleşmiş fikirleri olan bazı çiftçiler de makinelere güvenip sahip oldukları toprakları emanet demir yığınlarına etmek istemeyecektir.

Tarım Devrimi ve Güç Dengesizliği

Daha önceki tarım devrimlerinde de endüstri devrimlerinde de halkın zaten refah içinde olan kısmı refahını katlarken alt gelir seviyesine mensup olan kesim için işler sadece daha da zorlaştı. Dördüncü Tarım Devrimi için de benzer endişelere sahip çiftçiler var elbette.

Devrimin elbette üretici ayağı olduğu kadar tüketici ayağı da söz konusu. Son dönemlerde artan organik gıda talebi ve doğrultusunda GDO’ya gösterilen tepki göz önüne alındığında tüketicinin Dördüncü Tarım Devrimi ile kuracağı ilişkiyi sadece medya ile ilgili olduğunu söylemek zor.

tarim

Kısaca ifade etmek gerekirse tüketici artık verimliliğe değil etik, sağlıklı ve sürdürülebilir olanla ilgileniyor. Eğer Dördündü Tarım Devrimi üretici kesiminin tamamının faydasını maksimize ederken aynı zamanda etik sınırların dışına çıkmamayı başarır.

Tüketiciye sağlıklı gıda sağlayabilirse geniş bir kesim tarafından tutulacağı ve hızlı bir biçimde yaygınlaşıp gelişeceğini öngörebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz