Fizikle ilgilenen ilgilenmeyen herkesin adına aşina olduğu bir bilim insanı olan Stephen Hawking, gerek fizik dünyasında açtığı ufuklar gerekse zaman zaman tedirgin edici gelecek tahminleri ile hayatı boyunca dikkatlerin odağında oldu. Renkli bir karaktere sahip bu bilim insanı hakkında ise bilinmeyen on harika şeyi bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

stephen-hawking-hakkinda-bilmediginiz-seyler

Okul Yıllarında Almış Olduğu Vasat Notlar

Stephen Hawking’in başarılarına bakınca onun okul hayatında başarısız bir öğrenci olduğuna inanmak neredeyse imkansız. Ancak kendisi özellikle çocukluk yıllarında oldukça başarısız bir öğrenci profili çizmiş. Ailesinin Oxford’a gitmesini çok istemiş ancak vasat notları nedeniyle ümitlerini kesmişler. Yine de son anda aldığı yüksek fizik notuyla Oxford’a hak kazanmış.

Biyolojiye Karşı Duyduğu İsteksizlik

Ailesinin doktor olmasını istediği Stephen Hawking bu isteği yerine getirmedi. Değil tıp, biyoloji bile onun için belirsiz ve itici bir alandı. Bir bilim insanı olmayı kafasına koymuştu ve araştıracağı alan biyoloji değil fizikti.

Oxford Kürek Takımı Yılları

Sanılanın aksine Stephen Hawking tüm üniversite hayatını kütüphanelerde geçirmedi. Oxford’da okuduğu yılların bir kısmında kısa boyu ve bir sporcuyu andırmayan yapısına rağmen kürek takımına girdi ve dümende yer aldı. Kürek takımının dümenini tutması ona popülerlik de kazandırdı.

21 Yaşında Yaşamak İçin Verdiği Birkaç Yıl Ara

Stephen Hawking yirmili yaşlarının sonuna doğru konuşmasında takılma ve hareket kabiliyetinde azalma hissetmeye başlamıştı. Noel tatili için yanlarına gittiğinde durumu fark eden ailesi çok endişelendi ve Stephen Hawking’i derhal hastaneye götürdüler. Burada geçen uzun test süreçlerinin ardından ALS teşhisi kondu. Yaşamak için birkaç yıldan fazlasına sahip değildi.

Ancak Stephen Hawking ailesinin yanına gitmeden önce bir partide Jane Wilde ile tanışmıştı. O gece birbirlerinden hoşlanmaya başlayan genç çift kısa bir süre sonra nişanladılar. Nişan onlar için “uğruna yaşayacak bir şey”i ifade ediyordu.

stephen-hawking-evliligi

Nükleer Bulut

Jane Wilde genç ve güzel bir kadındı. Neden birkaç yıl ömrü kalan Stephen Hawking ile evlenmeye istekli olduğu sorulduğunda olabilecek en tehlikeli nükleer bulutun altında dört dakikalık bir süre içinde dünyanın sonunun gelmesinin de muhtemel olduğunu söylüyordu.

Sınırsız Evren Teorisinin Oluşturulmasına Yardımcı Olması

Stephen Hawking birçok bilim insanı tarafından araştırılan ancak bir teori bulunamayan sorularla ilgilenmişti. Geliştirdiği bir teoriye göre evren uzay zamanında sonludur ve vakti geldiğinde çökecektir. Telaşlanılacak bir şey yok çünkü bunun için rahat bir 20 milyar yılımız olduğunu da ekledi.

Bu Teori Zamanın Geri Gideceği Anlamına Mı Geliyor?

Stephen Hawking’e göre evrenin düzenli enerjiye sahipken düzensiz enerjiye dönmesi için bir neden yok. Yani hayır, zaman geriye gitmiyor.

stephen-hawking-hakkinda-bilmedikleriniz

Ayrılmayacak Kankalar: Stephen Hawking, Mekan ve Zaman

Stephen Hawking, Albert Einstein ve diğer tüm fizikçiler zaman ve mekanın birbirlerin ayrılamayacağı konusunda hemfikir gibi görünüyor.

Kara Deliklerde Kaybedilen Bahis

Söz konusu fizik olduğunda uçuk teorileri öne sürerken de en makul fikirlerinin yanlış olduğunu anlatırken de aynı kendinden emin biçimde davranıyor. 1997’de bilim insanı olan bir arkadaşıyla karadelikler üzerinden iddiaya girmiş ancak 2004’te yanıldığını anlamıştı. Bu yanılgısını da bilim camiasında dile getirmekten çekinmedi.

Tekil Etkinlik

Einstein’ın genel göreliliğine dayanan tekil etkinlik yerçekimi dolayısıyla çöken bir uzay-zaman noktasıdır. Çoğu fizikçi evrenin ortaya çıkışının buna bağlı olduğunu savunuyor olsa da Stephen Hawking’e göre bu doğru değil.

stephen-hawking-hakkinda

Aldığı Sayısız Ödül ve Ayrıcalıklar

Nobel ödülü verilmeyen Stephen Hawking, Nobel’i geride bırakacak birçok başarıya imza attı. Royal Society’den Hughes Madalyası ve Albert Einstein ödülü alan Stephan Hawking’e Obama tarafından Başkanlık Özgürlük Madalyası verildi. Stephen Hawking aynı zamanda 30 yıl boyunca Cambridge Üniversite’sinde Lucasian Matematik Profesörü olarak görev yaptı. Kendisinden önce bu unvanı alan kişi ise Isaac Newton.

Çocuk Kitabı Yazarlığı

Stephen Hawking ve kızı Lucy, çocuklara karadelik gibi bilimsel kavramları eğlenceli bir şekilde anlatabilmek için “Geogre Secret Key to Universe” adında bir kitap yazdılar.

stephen-hawking

İnsan Irkını Kurtarmak Adına Yaptığı Yerçekimsiz Uçuş

Stephen Hawking hem küresel ısınma hem de savaşlar nedeniyle bu gezende çok fazla zamanımız kalmadığın düşünüyordu. Bu nedenle de insanlığın yakın gelecekte başka bir gezegende yaşaması gerektiğini düşünüyordu. Sonuç olarak 2007’de yerçekimsiz ilk yolculuğuna çıktı. Hawking uzay araştırmalarının hepsine mümkün olduğunca çok yardımcı olmaya çalıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz