Teknoloji ve uzay söz konusu olunca çığır açan SpaceX‘in internet bağlantısı Starlink, en önemli seviyelere hız artışı sağlayabilir.

Şirket şu anda, yer terminali ve gökyüzü manzarası olan her yere götürmek için internet hizmetinin beta testini yapıyor. Takımyıldız, diğer takımyıldızlardan çok daha düşük bir rakımda, deniz seviyesinden yaklaşık 550 kilometre (340 mil) uzaklıkta yörüngede dönüyor. Şirket, şu anda Dünya‘nın yörüngesinde bulunandan daha fazla uyduyu yörüngeye yerleştirmek için izin başvurusunda bulundu. Tek bir uygulamada sayı 42.000’e kadar ulaşıyor.

spacex-starlink-takimyildizi

Starlink Uydusu İnternet Hız Testinin Sonuçları

Teknoloji ve uzay alanında devleşen SpaceX, şirketin mevcut sağlayıcılardan daha iyi bir hizmet sunabileceğini gösteriyor. Ookla‘nın Reddit‘te paylaşılan ve Ars Technica tarafından kaydedilen hız Testlerinden elde edilen sonuçlar, takımyıldızın şu anda saniyede 35 ila 60 megabit arasında indirme hızları, saniyede 5 ila 18 megabit arasında yükleme hızları ve 31 ila 94 milisaniye arasında yanıt süreleri sunduğunu gösteriyor.

Sonuçlar, Starlink‘in erken beta biçiminde geleneksel uydu geniş bant sağlayıcılarını geride bırakabilecek bir hizmet sunduğunu gösteriyor. Federal İletişim Komisyonu, uydu internetin yaklaşık 628 milisaniye gecikme süresine sahip olduğunu buldu ve bu da geleneksel bağlantılara göre yanıt vermeyi yaklaşık 10 kat daha yavaş hale getirdi. Bu belki de daha uzak yörüngede dönen ve bu nedenle daha fazla seyahat etmesi gereken diğer takımyıldızlarda beklenebilir. Yüksek gecikme, yavaş tepki anlamına gelir, bu da onu video oyunları ve video konferans gibi uygulamalar için kötü hale getirir.

Diğer Firmaların Starlink Uydusu ile Arasındaki Farklar

Bu testlerde gösterilen hızlar, HughesNet‘in şu anda 25 Mbps‘ye kadar paketler sunduğu ve Viasat‘ın 100 Mbps‘ye kadar hızlara sahip paketler sunduğu mevcut sağlayıcılarla karşılaştırıldığında önemli bir hızdır. Mart 2020’de Inverse’e konuşan Amerikalılar, uydu internet hızlarının pratikte saniyede tek haneli megabitlere ulaşabildiğini iddia etti.

Sonuçlar, teknoloji ve uzay alanındaki son harikalardan olan Starlink‘in şu anda en iddialı yüksek hızlarına ulaşmadığını gösteriyor. Sınırlı Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri testlerinde görülen yaklaşık 600 Mbps kadar hızlı değiller. Ayrıca SpaceX‘in daha önce nihai hedefi olarak listelediği gigabit hızlarından da daha düşük.

spacex-starlink

Starlink Uydusunun Gelişim Planı

Tutarsızlığın nedeni nedir? Takımyıldızın şu anda beta sürümünde olduğunu ve testin amaçlarının gerçek dünya performans verilerine dayalı olarak sisteme ince ayar yapmak olduğunu unutmamak önemlidir. SpaceX ve teknoloji ve uzay konusunda projeleriyle çığır açan CEO’su Elon Musk, takımyıldızın zaman içinde nasıl gelişmesinin planlandığı hakkında birkaç kez konuştu.

Bir iyileştirme alanı, daha önce SpaceX tarafından duyurulan bir çözüm olan uydular arası lazer bağlantıları olabilir. University College London‘da ağ bağlantılı sistemler profesörü olan Mark Handley, Kasım 2018’de Inverse‘e, ışık bir boşlukta daha hızlı hareket ettiği için Londra ve Singapur arasındaki bağlantı sürelerinin fiber bağlantılara kıyasla yarı yarıya azaltılmasına yardımcı olabileceğini açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz