1 Ekim 2020 ile birlikte yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasası içinde unutulma hakkını da barındırıyor. Unutulma hakkı aslında ülkemizde daha önce de yürürlüğe girmişti. Peki, unutulma hakkı nedir, nasıl kullanılır, bu hakkın bulunduğu başka ülkeler var mı? Sizler için bu yazımızda sosyal medya ile ilgili gelen yeni yasa ve bu yasanın içindeki unutulma hakkı hakkında bilgiler topladık.

sosyal-medya-yasasi

Unutulma Hakkı Nedir?

Unutulma hakkı aslında kişi veya kurumun kendisi hakkında internet arama motorlarında karşılaştığı sonuçların kaldırılmasını istemedir. Bu sonuçlar yani veriler video, fotoğraf, ses kaydı, yazı ya da haber olabilir. Bu hakkın istisnaları mevcut. Verilerin; bilimsel, istatistiksel ya da tarihsel değerinin bulunması durumunda kişi istese de veriler internet ortamında korunmaya devam ediliyor.

Sosyal Medya Yasası ile Hangi Durumlarda Unutulma Hakkından Faydalanılabilir?

  • Verisi paylaşılan kişinin izni olsa dahi, veri dürüstlük kuralına aykırı bir biçimde işlendiyse
  • Verilerin toplanırken kişiye söylenen meşru ve belirli amaçların dışına çıkıldıysa
  • Verinin toplanma biçimi illegal ise
  • Veriler toplanan amaca göre yetersiz ya da uygun değilse
  • Veri yanlışsa
  • Verinin toplanmasında anlatılan ve meşru olan amaç ile ilgili zaman aşımı olduysa

Verisi internet ortamında bulunan kişi bu durumlardan biri ile karşı karşıyaysa başvuruda bulunup verinin sildirilmesini talep etme hakkına sahiptir. İstisnai durumları içermeyen hallerde kişilerin başvurusu değerlendirmeye alınır ve uygun görülüyorsa işlem uygulanır.

unutulma-hakki

Unutulma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Arama motoru sonuçlarında kendisi ile ilgili verilerin kaldırılmasını isteyen kişi öncelikle arama motoru şirketi ile iletişime geçmelidir. Eğer arama motoru şirketi kendisine gelen talebi kabul edip veri ya da verileri silmezse kişi Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na başvuruda bulunabilir. Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na başvuru yapılırken kişinin başvuru talebi ile ilgili bilgileri tam ve doğru bir biçimde verme zorunluluğu vardır.

Unutulma Hakkının Ortaya Çıkışı ve Hukuktaki Yeri

İlk olarak 2012 yılında ortaya atılan bu hak, Avrupa Birliği’nde de tartışıldı. Avrupa Adalet Divanı tarafından 2014 yılında kabul edildi. Türkiye’de ise 2015 yılında Yargıtay Genel Hukuk Kurulu tarafından kabul edilmiştir.

Sosyal Medya Yasası ve Unutulma Hakkı ile İlgili Eleştiriler

Unutulma hakkına getirilen temel eleştirilerin ilki bu hakkın ifade özgürlüğü ile ters düştüğü. Örneğin bir haberde ya da köşe yazısında bir siyasi liderin yanlışları hakkında yazılıp çizilenlerin unutulma hakkı çerçevesinde silinebiliyor olmasının ifade özgürlüğü ile çeliştiğine dair söylemler gerek sosyal medya da gerekse bağımsız internet sitelerinde mevcut. Bu durumu ünlü yazar Geogre Orwell’in 1984 kitabına benzetenler de var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz