Ana Sayfa Sol Lob

Sol Lob

Canlı ve çevre odaklı dünya düzenini hep birlikte oluşturalım. Seni de aramızda görmek istiyoruz dünyalı arkadaşım…

dunyanin-ilk-hidrojen-yakitli-ucagi

Dünya’nın İlk Hidrojen Yakıtlı Elektrikli Uçağı İlk Kalkışını Yaptı

0
Elektrikli arabalara da oldukça fazla yatırım yapılıyor. Elektrikli ulaşım yollarında yatırım yapılan bir alan da uçak.
gronland-da-buzullar-eriyor

Grönland ’ın Eriyen Buz Örtüsü Geri Dönüşü Olmayan Seviyede!

0
Birçok bilim insanı ve çevre aktivistinin yıllardır devlet kurumlarına ve küresel organizasyonlara anlatmaya çalıştığı bir şey vardı: “Grönland eriyor!” .
cocuk-tacizleri-ve-travma

Çocuk Tacizlerinin Uzun Vadeli Etkileri

0
1950 ’lerde dikkate alınmaya başlanan çocukluk dönemi dikkate alınmaya başlandı Bunun literatüre girmesi ise 80 ’leri buldu. Artık bilim yetişkinlerin yaşadığı problemlerin çocukluktan kaynaklanabilir olması ihtimali üzerinde durmuyor, bir adım daha ileri gidip neyin bir çocuk için psikolojisini alt üst edebileceği üzerine yoğunlaşıyordu.
dijital-bilgiler-dunyanin-kutlesini-tuketiyor

Dijital Bilgiler Dünya ’nın Kütlesini Tüketir mi?

0
Dünya ve kirlilik ya da enerji söz konusu olunca aklımıza ilk olarak nükleer santraller ve su kirliliği gibi şeyler geliyor. Ancak insanlık Dünya ’yı dijital bilgi üreterek de oldukça fazla tüketiyor.
yeteri-kadar-destek-bulursa-dunyayi-kurtaracak-inovasyon

Yeterli Desteği Bulursa Dünyayı Kurtaracak 12 İnovasyon

0
Teknoloji, dünyamızı kurtaracak inovasyon çalışmaları yapmaya başladı bile. Bu yazımızda sizler için bu çalışmaları derledik.
kadin-istismari-ve-kadin-sunneti

İlkel Toplumlarda Kadınlara Dayatılan İstismar ve Kadın Sünneti

0
Birleşmiş Milletler 'in (BM) tahminlerine göre dünyada bugün hayatta olan 200 milyon kız çocuğu ve kadın farklı yöntemlerle "sünnet edilmiş", genital sakatlamaya maruz kalmış bulunuyor. Bu, her 20 kadın ve kız çocuğundan biri demek.
hayatimizin-bayes-teoremi

Hayatımızın Matematiksel Formülü Bayes Teoremi

0
Bayes teoremi, 18. yüzyıl İngiliz matematikçisi Thomas Bayes ’in adını verdiği koşullu olasılığı belirlemek için kullanılan matematiksel bir formüldür.
kuresel-isinma-ve-saglik

Küresel Isınma ile Evrim, Ölümcül Virüsleri Ortaya Çıkarabilir

0
Sağlık sektörünün, küresel ısınmanın hem çevresel hem de halk sağlığı üzerindeki etkilerini azaltmak için güçlü ve bütünleşik bir tutum geliştirmesi önem taşımaktadır.
google-green-nedir

Google Green Nedir, Neyi Amaçlıyor?

0
Sosyal sorumluluklarını yerine getiren ilk firmalar arasında yer alan Google ’ın yeni projesi kendi elektriğini üretmek.
perovskitler-gunes--enerjisi

Perovskitler, Güneş Enerjisinde Devrim Yaratabilecek mi?

0
Yakın gelecekte Perovskitler, maliyetleri düşürdükten sonra verimliliği arttırarak uzaydan gelen güneş enerjisi endüstrisinde bir devrim yaratabilir.
matematigin-en-hizli-hesabi

20 Yaşında Dünyanın En Hızlı Matematik Hesaplamasını Yaptı

0
20 Yaşında Hindistan’da yaşayan genç, Zihinsel Matematik Dünya Kupası’nda dereceye girerek altın madalya kazandı.
sanal-sosyallesme

Sanal Sosyalleşmeye Doğru

0
Çağımızın yeni bir sorunu sanal sosyalleşme olacağa benziyor. Sanal sosyalleşme de ne, nasıl bir kavram bu… Özellikle gençler ve çocuklar artık gerçek hayat sosyalleşmesi yerine kendilerince geliştirmiş oldukları sanal ortamlarda sosyalleşmeye başladılar. Bu sanal sosyalleşmede aklınıza gelebilecek her şey var.
ataturk-teknoloji

Atatürk ve Bilgisayar

0
Siz çok az şey yapıp çok şey isterken; kendilerini insanlığa, bilime, uluslarına adamış ve karşılığında hiç bir şey beklememiş Atatürk ve diğer saygın kişileri bırakın rahat uyusunlar.
russell-kirsch

Piksel Mucidi Russell Kirsch 91 Yaşında Öldü

0
Pikseli icat etmekle ve dünyanın ilk dijital fotoğrafını taramakla tanınan bir bilgisayar bilimcisi olan Russell Kirsch 91 yaşında öldü. Kendisi o dönemlerde teknoloji alanında öncülerden biriydi.
kadin-ve-erkek-beyni

Erkek ve kadın beyinleri arasında temel farklılıklar bulunamadı

0
Bilim adamı Samuel George Morton'un hacimlerini ölçmek için insan kafatasına kurşun ve tohum döktüğü 19. yüzyıldan beri insanlar, insan beynindeki cinsiyet farklılıklarını araştırdılar.
yillik-sicaklik

Yıllık sıcaklık beş yıl içinde 1,5 derece artış eşiğine ulaşabilir

0
Dünya Meteoroloji Örgütü'nün yeni tahminleri, önümüzdeki beş yıl içinde ilk kez yıllık küresel sıcaklığın sanayi öncesi seviyelerden 1,5 derece daha sıcak olma ihtimalinin düşük olduğunu gösteriyor.
dunya-ve-duz

Dünya’nın Düz Olmadığının Kanıtları

0
İnsanlık, Dünya'nın birkaç bin yıldır düz değil yuvarlak olduğunu biliyor ve düz olmadığını kanıtlayan daha fazla yöntemi bu yazıda göstereceğiz.
ekonomik-esitsizlik-ve-cevre

Eşitsizlik çevreye zarar veriyor mu?

0
Bir ülkedeki büyük eşitsizlik, insanların göreli gelir, ücret ve servet dağılımıyla tanımlandığı gibi, o toplumdaki hemen hemen herkes için sağlık, mutluluk ve eğitim açısından daha kötü sonuçlara yol açar. Dünya’da eşitsizliğin bu etkilerinden en çok muzdarip olanlar da çevresel zararın maliyetinden orantısız bir şekilde etkilenmektedir.
5g

5G sağlığa zararlı mıdır?

0
5G veya Beşinci Nesil, ilk olarak 2019'da yaygın olarak kullanılan en yeni kablosuz cep telefonu teknolojisidir.
monte-carlo-yontemi

Monte Carlo Yöntemi Nedir?

0
Monte Carlo (MC) yöntemleri, bilinmeyen parametrelerin sayısal tahminlerini yapmak için tekrarlanan rastgele örnekleme işlemini kullanan hesaplama algoritmalarının bir alt kümesidir. Birçok rastgele değişkenin dahil olduğu karmaşık durumların modellenmesine ve riskin etkisinin değerlendirilmesine izin verirler.