Ana Sayfa Sol Lob

Sol Lob

Canlı ve çevre odaklı dünya düzenini hep birlikte oluşturalım. Seni de aramızda görmek istiyoruz dünyalı arkadaşım…

marmara-depremi-ve-fay-hatti

Beklenen Büyük Marmara Depremi: Kuzey Anadolu Fattı

0
Halk hafızalarında Büyük İstanbul depremi veya Marmara depremi olarak yer eden ancak Jeoloji biliminde Kuzey Anadolu fattı olarak bilinen bu büyük fay hattı, yıllar geçtikçe unutuldu, önemsizmiş gibi üstüne bir daha konuşulmadı. Ancak deprem ülkesinde yaşadığımızı hatırlayarak, fayı önemsemek ve bilgi sahibi olmamız gerektiği bir gerçek.
kadin-girisimci

İlham Verici Dünya Genelindeki En Başarılı Kadın Girişimciler

0
Bugün size örnek vereceğimiz dünya genelindeki başarılı kadın girişimciler sayesinde, ileride bu yolda ilerlemek isteyen kadınlara da ilham vermeyi umuyoruz.
karanligin-icerisinde-hypatia

Karanlığın Bastırdığı Işık: İskenderiyeli Hypatia

0
Zekası ve güzelliğiyle yaşadığı dönemde ünü İskenderiye’nin dışına taşan Hypatia’nın dönemine göre çok ileri görüşleri ve trajik ölümü, bugün bile hayatımızla ilgili çıkaracağımız önemli dersler barındırır.
dolunay

Dolunay ’ın İnsanlar Üzerinde Etkileri

0
Astroloji antik çağlardan beri insanların geleceğini görmeye ve hayatlarını anlamlandırmaya yönelik kullandıkları, ancak günümüzde gerçek bir bilim dalı olarak görülmediği için “sözdebilim” olarak tanımlanan; gezegenlerin, yıldızların, Ay’ın, kısacası tüm gök cisimlerinin konumunun insanlar üzerinde etkileri olduğu savunulan bir alandır.
yapamazsin

En Büyük Motivasyon: “Yapamazsın” Duvarlarını Delip Geçmek

0
Çoğu zaman iyi bir dinleyici olmak ve karşınızdaki insanların düşüncelerine değer vermek olumlu bir özelliktir. Özellikle karşımızdaki insan pozitif ve size katkı sağlayan bir insansa, onun sözlerine değer vermek bize yeni bakış açıları sunar. Ancak bazen de olumsuz düşüncelerle dolu ve bizi aşağı çeken insanlarla da iletişimde olmak zorunda kalırız.
dorduncu-tarim-devrimi

Dördüncü Tarım Devrimi Kapıda, Peki Buna Hazır Mıyız?

0
Tarımsal üretimde yeri artan makinelerle birlikte yapay zekanın da dolaylı olarak tarımda yer aldığının söylemek mümkün. Dördüncü Tarım Devrimi olarak adlandırılan bu devrimin günümüzden pek de uzakta yer almadığı kesin. Sonuçlarının ise nasıl olacağı meçhul.
sosyal-medya-yasasi

‘Sosyal Medya Yasası’ ile Gündeme Gelen ‘Unutulma Hakkı’ Nedir?

0
Sizler için bu yazımızda sosyal medya ile ilgili gelen yeni yasa ve bu yasanın içindeki unutulma hakkı hakkında bilgiler topladık.
korona-virus-toplum

Covid-19 İle Yeni Bir Toplumsal Coğrafyaya Doğru

0
“Yeni köylü” olarak tanımlanan kentte hayatını geçiren işi ve belirli standartları olmasına rağmen kent yaşamından bunalan ve köye göç eden bir kesim mevcut. Bu toplumsal kesim emeklilerden ya da beyaz yakalı çalışanlardan oluşabiliyor. Korona virüs ile birlikte “yeni köylü” sayısında da artış olacağı aşikar.
snapchat-beden-algisi-bozuklugu

Snapchat Filtreleri, İnsan Psikolojisini Nasıl Etkiliyor?

0
Özellikle son zamanlarda çoğunlukla Z kuşağı olarak adlandırılan gençlerde ve kadınlarda yaygın olarak görülen bir psikolojik algı bozukluğu ortaya çıktı. Bu algı bozukluğu gençler ve ergenler için fazlasıyla tehdit oluşturuyor. İngiliz doktor Tijion Esho tarafından Snapchat Şekil Algısı Bozukluğu (Snapchat Dysmorphia) olarak adlandırılan bu durum bir hali ciddi.
sosyal-karsilastirma-teorisi-nedir

Sosyal Karşılaştırma Teorisi Nedir, Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?

0
Alışverişte alacağımız basit bir elbiseden hayatımızın devamını belirleyecek olan meslek tercihimize kadar her alanda artı ve eksileri değerlendirip aynı kategorideki diğer şeyleri göz önüne alarak bir karşılaştırma yapıyoruz.
dunyanin-ilk-hidrojen-yakitli-ucagi

Dünya’nın İlk Hidrojen Yakıtlı Elektrikli Uçağı İlk Kalkışını Yaptı

0
Elektrikli arabalara da oldukça fazla yatırım yapılıyor. Elektrikli ulaşım yollarında yatırım yapılan bir alan da uçak.
gronland-da-buzullar-eriyor

Grönland ’ın Eriyen Buz Örtüsü Geri Dönüşü Olmayan Seviyede!

0
Birçok bilim insanı ve çevre aktivistinin yıllardır devlet kurumlarına ve küresel organizasyonlara anlatmaya çalıştığı bir şey vardı: “Grönland eriyor!” .
cocuk-tacizleri-ve-travma

Çocuk Tacizlerinin Uzun Vadeli Etkileri

0
1950 ’lerde dikkate alınmaya başlanan çocukluk dönemi dikkate alınmaya başlandı Bunun literatüre girmesi ise 80 ’leri buldu. Artık bilim yetişkinlerin yaşadığı problemlerin çocukluktan kaynaklanabilir olması ihtimali üzerinde durmuyor, bir adım daha ileri gidip neyin bir çocuk için psikolojisini alt üst edebileceği üzerine yoğunlaşıyordu.
dijital-bilgiler-dunyanin-kutlesini-tuketiyor

Dijital Bilgiler Dünya ’nın Kütlesini Tüketir mi?

0
Dünya ve kirlilik ya da enerji söz konusu olunca aklımıza ilk olarak nükleer santraller ve su kirliliği gibi şeyler geliyor. Ancak insanlık Dünya ’yı dijital bilgi üreterek de oldukça fazla tüketiyor.
yeteri-kadar-destek-bulursa-dunyayi-kurtaracak-inovasyon

Yeterli Desteği Bulursa Dünyayı Kurtaracak 12 İnovasyon

0
Teknoloji, dünyamızı kurtaracak inovasyon çalışmaları yapmaya başladı bile. Bu yazımızda sizler için bu çalışmaları derledik.
kadin-istismari-ve-kadin-sunneti

İlkel Toplumlarda Kadınlara Dayatılan İstismar ve Kadın Sünneti

0
Birleşmiş Milletler 'in (BM) tahminlerine göre dünyada bugün hayatta olan 200 milyon kız çocuğu ve kadın farklı yöntemlerle "sünnet edilmiş", genital sakatlamaya maruz kalmış bulunuyor. Bu, her 20 kadın ve kız çocuğundan biri demek.
hayatimizin-bayes-teoremi

Hayatımızın Matematiksel Formülü Bayes Teoremi

0
Bayes teoremi, 18. yüzyıl İngiliz matematikçisi Thomas Bayes ’in adını verdiği koşullu olasılığı belirlemek için kullanılan matematiksel bir formüldür.
kuresel-isinma-ve-saglik

Küresel Isınma ile Evrim, Ölümcül Virüsleri Ortaya Çıkarabilir

0
Sağlık sektörünün, küresel ısınmanın hem çevresel hem de halk sağlığı üzerindeki etkilerini azaltmak için güçlü ve bütünleşik bir tutum geliştirmesi önem taşımaktadır.
google-green-nedir

Google Green Nedir, Neyi Amaçlıyor?

0
Sosyal sorumluluklarını yerine getiren ilk firmalar arasında yer alan Google ’ın yeni projesi kendi elektriğini üretmek.
perovskitler-gunes--enerjisi

Perovskitler, Güneş Enerjisinde Devrim Yaratabilecek mi?

0
Yakın gelecekte Perovskitler, maliyetleri düşürdükten sonra verimliliği arttırarak uzaydan gelen güneş enerjisi endüstrisinde bir devrim yaratabilir.

Popüler İçerikler