Sosyal medya artık günümüzde hemen herkesin var olduğu oldukça belirleyici bir platformlar bütünü. Belirleyici çünkü beden algımız adeta sosyal medya tarafından üretiliyor. İnsanlar oldukları gibi değil filtreli biçimleriyle karşımıza çıkıyor. Bu nedenle de kadınlar için ince yüz hatları, kalın dudaklar, düzgün kaş yapısı ve büyük gözler güzelliğin ve kabul edilebilirliğin olmazsa olmazları iken erkeklerde de benzer şekilde sakal, sert çene hatları ve düzgün bir burun yine aynı şekilde kabul edilebilir ve güzel olmanın şartları arasında yer alıyor.

Bu yanıltıcı beden algısını oluşturan ve psikoloji üzerinde etkilerinden bahsedilen ilk platform ise Snapchat. Snapchat tarafından piyasaya sürülen çeşit çeşit filtre aracılığı ile insanlar bir anda koca kulaklı şirin bir köpekten ünlü bir stara dönüşebilir hale geliyor. Başta bu basit ve komik filtrelerin insan psikolojisi için rahatsız edici özellikler taşıdığını söylemek pek doğru olmaz. Başlarda komik kulaklar ve burunlarla başlayıp sonrasında ağızdan çıkan gökkuşaklarının takip ettiği filtrelerin insanları eğlendirirken zaman içinde insanlara zarar verebilmesi gerçekten ilginç.

snapchat-beden-algisi-bozuklugu

Özellikle son zamanlarda çoğunlukla Z kuşağı olarak adlandırılan gençlerde ve kadınlarda yaygın olarak görülen bir psikolojik algı bozukluğu ortaya çıktı. Bu algı bozukluğu gençler ve ergenler için fazlasıyla tehdit oluşturuyor. İngiliz doktor Tijion Esho tarafından Snapchat Şekil Algısı Bozukluğu (Snapchat Dysmorphia) olarak adlandırılan bu durum bir hali ciddi.

Estetik cerrahlara filtreli fotoğraflarla giden, filtredeki haline benzemek için açlık krizleri geçiren büyük bir güruh var. Tüm bunlara baktığımızda durumun oldukça endişe verici olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün. Bunun ortaya çıkmasının temel nedeni ise Snapchat ya da Instagram gibi sosyal medya platformlarındaki filtrelerin insanın kendine bakıp “esas nasıl güzel olabileceği”ni söylüyor olması. Bu filtrelerle birlikte önemli olanın doğallık ya da sağlık değil “tamamen mükemmel” güzellik olduğu algısı insan zihninde yer edindi.

Birçok estetik cerrahın dert yandığı filtreli fotoğraflara dönüşme arzusu insan psikolojisi için sakatlayıcı. Bunun temel nedeni ise mükemmellik algısının sosyal medyada da sabit olmayışı. Bir gün ince belli olmak için kaburga kemiklerini aldıran kadınlar başka bir gün balıketli olabilmek için sağlıksız besinler tüketmeye başlıyor. Hem psikoloji hem fiziksel sağlık bu sıkışmışlığın arasında kötüye gidiyor.

snapchat-instagram-filtre

Snapchat Algı Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilebilir?

Psikoloji insanın sakatlandığı yerden tedavi edilebileceğini söyler. Bu nedenle bu sorunu çözmenin en etkili ve hızlı yolu yine sosyal medyadan geçiyor. Sosyal medyada beden algı bozukluğunu yaratan durumun yani fenomenlerin ve fenomen olmayanların sürekli olarak filtreli mükemmel fotoğraflar yerine doğal hallerini koyması ve kırışık, çatlak, selülit, kıl veya kilo gibi aslında herkeste bulunan şeyleri tekrardan normalleştirmesi gerekiyor. Sosyal medya insanlarda gerçek olmayan bir mükemmel algısını normalleştirdi ve insan psikolojisini alt üst etti. Bunu toparlamanın en kalıcı yolu ise normali normal hale getirmek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz