Sıcaklık insan ve canlı yaşamı için en önemli hayati gereklilik.

Dünya Meteoroloji Örgütü‘nün yeni tahminleri, önümüzdeki beş yıl içinde ilk kez yıllık yıllık sıcaklık ‘ın sanayi öncesi seviyelerden 1,5 derece daha sıcak olma ihtimalinin düşük olduğunu gösteriyor. Bu rakam önemlidir çünkü 2015 Paris iklim anlaşmasında kabul edilen hedef budur. Yıllık küresel sıcaklıkların 1,5 dereceden fazla yükselmesini önlemek, iklim değişikliğinin risklerini ve etkilerini büyük ölçüde azaltacaktır.

Sıcaklık ve Küresel Isınma

Paris iklim anlaşmalarında ülkeler küresel ısınmayı 1,5 C ile sınırlamayı kabul etti.
• Dünyanın ortalama sıcaklığı, endüstri öncesi ortalamanın 1,8 dereceden fazla üzerindedir.
• Bilim adamları, Paris anlaşmasının hedeflerine ulaşmanın hala imkansız olmadığını söyledi.

Dünya Meteoroloji Örgütü Yıllık Sıcaklık Yorumu

WMO, yıllık küresel sıcaklığın 2020’den 2024’e kadar bu temel eşiği aşma ihtimalinin %24 olduğunu, ancak şansın zamanla arttığını söyledi.

WMO‘ya göre, Dünya’nın ortalama sıcaklığı, 1850-1900 olarak tanımlanan sanayi öncesi dönemin ortalamasının 1,8 dereceden fazla üzerinde. Son beş yıllık dönem, kaydedilen en sıcak beş yıl oldu.

Önümüzdeki beş yılın her birinde, yıllık ortalama sıcaklığın 0,5 ile 1,6 derece daha yüksek olması muhtemeldir. Önümüzdeki beş yıl boyunca sanayi öncesi seviyelerden en az 1,5 derece daha sıcak olması da muhtemeldir.

yillik-sicaklik-bir-bucuk-derece-esigine-ulasabilir

Pandeminin Etkisi

Tahmin modelleri, birçok ülkede koronavirüs kilitlenmeleri nedeniyle görülen emisyonlardaki son düşüşü hesaba katmıyor.

WMO‘nun iklim hizmetleri direktörü Maxx Dilley, ülkelerin Paris anlaşmasında belirlenen hedefi tutturmanın imkansız olmadığını söyledi.

Associated Press‘e yaptığı açıklamada, “Ancak herhangi bir gecikme, sıcaklığı tekrar bu sınırlara getirmek için hala zamanın olacağı pencereyi kısaltır” dedi.

Tahmin, Birleşik Krallık Met Office‘in liderliğinde derlenen birkaç uzun vadeli bilgisayar modeline dayanan yıllık bir iklim görünümünde yer almaktadır.

Görünümdeki Diğer Tahminler

  • Bu yıl Kuzey Yarımküre’deki büyük kara alanları 1981-2010 (yakın geçmiş) ortalamasından 0,8 dereceden daha sıcak olacak.
  • Kutup muhtemelen bu yıl küresel ortalamanın iki katından daha fazla ısındı.
  • Güney Amerika, Güney Afrika ve Avustralya‘nın birçok bölgesi bu yıl yakın geçmişe göre daha kuru olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz