Savunma Sanayii çalışmalarıyla ülkemizi gururlandıran ve tüm dünyada da çalışmalarıyla adını duyuran ROKETSAN’ın 26- 29 Ekim tarihleri arasında uzaya fırlattığı yerli Sonda aracı ülkemizde heyecan yarattı. Sonda, Dünya gündeminde de yerini edindi.

Savunma Sanayii’nin Yıldızı: ROKETSAN

1988 yılında kurulan ROKETSAN, yıllar boyunca füze ve roket sistemleri geliştirmeleri yaparak ülkemizin savunma sanayisine önemli katkılarda bulundu. Yıllar içinde ulaştığı başarılar da bu sektördeki yerini sağlamlaştırdı. Hava, kara ve deniz savunma sistemleri için önemli teknolojik araçlar geliştiren ROKETSAN’ın son başarısı ise uzay sınırını aşan ilk Sonda aracını uzaya fırlatmak oldu.

Uzay Sınırını Geçen İlk Türk Aracı Tarihe Geçti

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in “Türkiye uzayı gördü.” diyerek verdiği bu haber, ROKETSAN Uydu Fırlatma Uzay Sistemleri ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi ile Patlayıcı Hammadde Üretim Tesisi Açılış Töreninde duyuruldu. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin artık uzay liginde olduğunu ifade etti ve tamamen yerli ve milli teknoloji ile üretilen sonda roketinin, teknolojisi ile uzay karanlığını aydınlattığını ifade etti. Törende fırlatma görüntüleri de paylaşıldı. Sonda roketinin fırlatılma anında özel kumanda ekibinin de rokete yön verirken çalışmalarının görüntülerine yer verildi. Heyecanlı anların yaşandığı gözlemlenen video büyük ilgiyle izlendi. Ve tüm medya yayın organlarına da bu vesile ile servis edilmiş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzayı geçen sonda aracının ilk olduğunu ancak son olmayacağını, ROKETSAN işbirliği ile bu alanda daha birçok teknolojik aracın geliştirmesinin yapılacağını ve Türkiye’nin bu alanda daha da ilerleyeceğini belirtti. Uzay sınırını aşan sonda aracı sadece ülkemizde değil, yurtdışı medya kanallarında da kendine yer buldu.

Türkiye için büyük bir adım olan bu haberin gururunu Türk milleti olarak yaşıyoruz. Ve ileride bu alanda daha birçok gelişmelerin yaşanacağı günleri hevesle bekliyoruz.  Gelecek diğer haberleri de Finifugal ailesi olarak sizlerle an be an paylaşmaya devam edeceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz