MIT Bilgisayar Bilimi bölümünde okuyan bir doktora öğrencisi ve profesörü, radyo sinyalleri ile uyku pozisyonlarının her halini algılayabilen bir sistem geliştirmiştir. Sistem, kablosuz olduğu için günümüzde kullanılan çoğu sisteme göre oldukça kolay bir uygulama olmaktadır. Bu kapsamda, hangi pozisyonda yattığınız algılanabiliyor.

Günümüz teknolojisi her geçen gün daha da gelişiyor. Bir insan uyuduğu sırada hangi pozisyonlar ile uyuduğunu izlemek için uzmanlar, ya o kişiye sensörler takıyor ya da uykusunu son model kameralar ile kaydederek izliyorlar. Fakat MIT ‘ın geliştirdiği BodyCompass isimli yeni sistemi ile bu yöntemlerden daha da iyi ve gelişmiş bir alternatif yöntem sunmaktadır.

radyo-sinyalleri-ile-uyku-pozisyonu-anlama

MIT Bilgisayar Bilimi bölümünde okuyan doktora öğrencisinin ismi Shichao Yue ‘dir. Aynı zamanda profesörün ismi Dina Katabi ‘dir. Bu iki kişi tarafından geliştirilen yöntem, yatak odasına yerleştirilmiş Wifi yönlendirici tarzı bir cihaz ile çalışmaktadır. Cihaz, odaya radyo sinyalleri yaymakla birlikte bu sinyaller odanın çeşitli noktaları içerisinde geri yansıyan sinyaller olmaktadır. Elbette insan vücuduna da çarparak cihaza geri dönüyor.

Radyo Sinyalleri İle Uykunuzun Pozisyonlarını Algılayan Kablosuz Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Bu cihaza bağlı herhangi bir bilgisayarda bulunan algoritmalar, hangi sinyallerin insan vücudundan geri cihaza döndüğünü ortaya çıkarmaktadır. Algoritmaların bu konu için en büyük yardımcısıysa doğamız gereği yaptığımız solunum olmaktadır. Sistem, uyuyan bir kişinin göğsü nefes aldığı zaman ufak da olsa yükselip alçaldığı için bu radyo sinyalleri ile ayırt edebiliyor.

Radyo Sinyalleri İle Uykunuzun Pozisyonlarını Algılayan Kablosuz Sistem Projesinde Kaç Gönüllü Vardır?

İnsan vücudu için dönen sinyallerin yolunu analiz yapan bu sistem, o kişinin hangi pozisyonları kullanarak yattığını uzman kişilere analiz etmektedir. Laboratuvar testlerine giren BodyCompass adlı sistem, kendi yatak odaları içinde uyuyan 26 gönüllüyü toplamda 200 saat analiz ederek veri toplamayı başarmıştır.

radyo-sinyalleri-ile-uyku

Uykunuzun Pozisyonlarını Algılayan Kablosuz Sistemin Doğruluk Oranı Nedir?

Bir haftalık belirlenen bir süreçte periyodlarda elde ettiği verilerle kendisini eğiten bu sistemden %94 oranında doğruluk elde edilmiştir. Ancak bu sistemin kendisini eğitmek için kullanmış olduğu veriler yazılım ile günlük verilere düşürüldüğünde doğruluk %87 oranına düşmüştür. Araştırmacılar, bu teknoloji biraz daha geliştirileceği zaman insanların zararlı pozisyonları alarak uyudukları hakkında uyarabilecek bir sistem ile entegre etmeyi ummaktadırlar.

Uykunuzun Pozisyonlarını Algılayan Kablosuz Sistemin En Büyük Avantajı Nedir?

Günümüzde uyurken girilen bu pozisyonlar, uyku kalitesinin düşüklüğünü de ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca uzun bir zaman boyunca hiçbir şekilde kıpırdamıyor ise bu o kişinin ani bebek ölümü adını verdiğimiz sendromuna sahip olabileceğini gösterebiliyor. Dolasıyla uyku dediğimiz kavramın en verimli şekilde gözlemlemek için aynı zamanda verimli uygulanması için bu sistemlere ihtiyaç bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz