Oyun oynamayı seven çoğu kişinin aklında deneyimlerinden yola çıkarak kurguladığı mükemmel oyun motoru fikirler vardır. Ancak pek çoğumuz da bu fikirleri nasıl hayata geçireceğimize dair yeterli bilgiye sahip değiliz.

Ücretsiz oyun motorları bu konuda adeta imdadımıza yetişiyor. Peki, hangi oyun motoru sizin fikrinizi geliştirmenize yardımcı olabilir? Bu yazımızda sizler için kendi oyununuzu geliştirmenize yardımcı olacak beş iyi oyun motorunu ve özelliklerini anlatıyoruz.

en-iyi-ucretsiz-oyun-motorlari

Ücretsiz Oyun Motorları: Construct 2

Özellikle kod yazmayı bilmeyenler için mükemmel bir oyun motoru Construct 2. Neredeyse bütün işlemleri bilgisayarınızın faresini kullanarak gerçekleştirebiliyorsunuz.

Oyun hakkındaki çoğu şeyi Construct 2 yazılımını kullanarak yapmanız mümkün. Construct 2, toplamda 4 nesne katmanı, 100 aksiyon, 4 eşzamanlı özel efekt ve örnek varlık sunuyor ancak belirtmemiz gerekiyor. Ücretsiz versiyon kullandığınızda bunların tamamına erişiminiz olmayacak.

Yazılım Bilmeyenler İçin

Yine de yazılım bilmeyip geliştirmek isteyenler için güzel bir başlangıç olduğunu söylememiz gerekir. Üstelik oyununuzu ücretsiz versiyonda Facebook, Google Chrome Web Store, Windows Store ve HTML5 platformlarınıza aktarmanız oldukça kolay.

construct

Game Maker: Studio

Construct 2 gibi sürükle bırak mantığına sahip bir oyun motoru Game Maker: Studio. Kullanımının kolay olmasıyla ön plana çıkıyor. Yazılım dili açısından da C’ye bir miktar benzeyen Game Maker Language adında bir dil kullanıyor.

Aktarım yaparken kod değiştirmek gerekmiyor ancak ücretsiz versiyon yalnızca Windows’a aktarım olanağı sunuyor.

game-maker-studio

Unity

Unity oyun motorunu kullanabilmek için C#’ı biliyor olmanız gerekiyor. Eğer bilmiyorsanız da meraklanacak bir şey yok çünkü Unity fazlasıyla yaygın motor bu nedenle internet üzerinde istediğiniz kadar eğitim videosu ve kaynak bulabilirsiniz.

Unity’yi diğerlerinden öne çıkaran özelliği ise hem iki boyutlu hem de üç boyutlu geliştirebilme imkanı sunuyor olması. Ayrıca Unity, üzerinde geliştirdiğiniz oyunları sayıca en fazla platforma aktarmanıza da yardımcı oluyor.

Telifsiz Kullanabilirsiniz

Bu platformlar Steam VR, Windows, Oculus Rift, Mac, Facebook, Linux, IOS ve Android gibi platformların yanında PS4, Switch, Xbox One Wii U gibi konsolları da içeriyor. Son olarak eğer yıllık geliriniz 100.000 doların üstüne çıkmıyorsa telifsiz olarak da kullanabilirsiniz.

unity

Godot Engine

Godot Engine üzerinde yapacağınız her şey kısıtlama olmaksızın ücretsizdir. Yazılım dili olarak Pyhton’a benzeyen GDScript kullanılır ayrıca sürükle bırak özelliği de mevcuttur. HTML5, Windows, Android, IOS, Linux ve Mac platformlarında rahatlıkla kullanılabilir.

godot-engine

Unreal Engine 4

Ücretsiz bir oyun motoru olmasının yanında sadece üç ay içinde 3000 doların üzerinde gelir sağlarsanız 3000 dolardan sonraki brüt gelirinizin %5’ini telif hakkı olarak alıyor.

Listemizde yer alan en profesyonel ve kaliteli geliştirme motoru olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcıya kod yazmada mantığı oluşturabileceği kolay bir şablon sistemi sunar.

Unreal Engine 4 hakkında internette yüzlerce video bulabilir ve bunları izleyerek geliştirme sürecinizi daha keyifli ve hızlı bir hale getirebilirsiniz. Son olarak Unreal Engine 4; Android, IOS, Mac, Linux, Windows, Xbox ve PS4 platformlarında uygulanabilir bir oyun motoru.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz