Nvidia, RTX serisi sayesinde alıcılarına gelişmiş teknoloji sunmaktadır. Sunduğu teknolojiler arasında yer alan en önemli faktör olan DLSS,  oyunlarda kaliteyi arttırmak amacıyla yapılmıştır.

Teknolojinin zirvesinde yer alan DLSS, oyunlara yeni bir çağ atlatması beklenen bir yapay zeka ve görsellik alanında kendini aşmış bir yapıya sahiptir. Yani kısaca siz oyununuzu oynarken arkadan yapay bir zeka, oyunu sizin için daha güzel ve uygun bir hale getirmekte.

nvidia
nvidia

Nvidia DLSS Nedir?

Günümüz şüphesiz ki eskiye oranla hayat daha kolay, daha yaşanılabilir ve daha konforlu bir hale gelmiştir.  Tıp, eğitim, sağlık gibi hayati konular dışında boş vakitlerimizi değerlendirmek için biraz günlük hayatımızın yoğunluktan kaçınmak amacıyla da oynadığımız oyunlarda da teknolojinin izlerine rastlamak mümkün.

Son olarak yapay zeka ile hayatımıza giren DLSS,  ’’Derin Süper Öğrenme Süper Örnekleme’’  anlamına gelmektedir.

Son Teknoloji DLSS

Yani  DLSS demek oynadığınız oyunun daha yüksek çözünürlükte olmasını sağlamaktadır. Üstelik bunu yaparken de grafik işlemcisine ihtiyaç olmadan yapmakta. Ayrıca bunu yaparken oynadığınız oyunun yapay görüntülerini oluşturuyor. Bu sayede oyndığınız oyunun daha iyi çözünürlükte yapay bir görüntüsünü oluşturmuş oluyor.

Bütün bunlar aslında şöyle bir örnekleme açıklamak mümkün. Örneğin siz 8k çözünürlükte  bir oyunu 4K çözünürlükle oynuyorsunuz .

8K Çözünürlük

Normalde 8K çözünürlükte olan bu oyunu , DLSS arka planda  4K dan daha fazla bir çözünürlükte oynamanız amacıyla çalışır.  Ayrıca size daha iyi bir çözünürlük oluşturmak  için çalışır. Oyunun  ulaşabileceği en üst çözünürlük seviyesine ulaşarak size daha yüksek kalitede yenileme hızı sağlamakta.

nvidia
nvidia

DLSS Avantajları Nelerdir?

Oyunlara çağ atlatan DLSS’nin birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar şöyle sıralanabilir;

  • DLSS sayesinde, 1440 çözünürlükte oynadığınız bir oyunu 4K oynuyormuş gibi bir çözünürlük sağlamak. Bu sayede, daha zevkli ve daha heyecanlı bir oyun oynamak mümkün hale gelir.
  • DLSS sistemi bir oyunu daha düşük çözünürlükte oynamanızı zorlar. daha sonra yapay zeka arka planda oyunun yapay görüntülerini alarak daha yüksek çözünürlükte oynamanızı sağlar.  Ve tüm bu işlemler sadece saniyeler  içeririsinde gerçekleşir.
  • Yapılan açıklamalar ile oyunlara yeni bir  devir açtıran DLSS daha da geliştirilecek ve daha güzel bir hale getirmek planlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz