Nasa , uzay denilince ilk akla gelen kuruluş. Gezegenler, insan oğlunun sonsuz merak duyduğu bir başka bilinmeyen. Her geçen yeni keşiflerin yapılması ve bilinmeyen birçok gizemin çözülmesi merak duygusunun daha da artmasına neden oluyor.

Amaç daha fazla çeşitliliği, eşitliği ve kapsayıcılığı teşvik etmektir.

Nasa Kozmik Nesnelerin Listesinde Değişikliğe Gidiyor

İsimleri yakında değişebileceğinden, NASA‘nın kozmik nesne listesinde kendinizi yeniden eğitmeniz gerekebilir.

Gezegenler, galaksiler ve bulutsular gibi kozmik nesnelerin hepsinin resmi isimleri vardır, ancak NASA ayrıca onlara tipik olarak resmi olmayan takma adlar da verir. Amerikan uzay ajansı, çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılığı çevreleyen sorunları ele almak için bu takma adlardan bazılarını yeniden incelemeye çalışıyor, böylece ayrımcılığı ve eşitsizliği teşvik etmediklerinden emin olmak istiyorlar.

nasa-kozmik-nesnelerin-takma-adlarini-degistirdi

Nasa : Kozmik Nesnelerin Lakapları

Bir isimde ne var? Shakespeare bugün orada olsaydı, bir ismin arkasında epey fazla bilginin yattığının farkında olurdu ve NASA bu gerçeğe odaklandı.

Uzay ajansının açıklamasına göre, kozmik nesnelerin bazı lakapları onları değiştirmeye gerek olacak kadar duyarsız ve zararlıdır. Resmi olmamalarına rağmen, hala önemlidirler ve bilim camiasında düzenli olarak kullanılırlar.

Eskimo Bulutsusu

Doğrudan içeri atlayan NASA, artık Eskimo Bulutsusu takma adıyla NGC 2392‘ye (gezegenimsi bulutsu) atıfta bulunmamaya karar verdi. Değişikliğin arkasındaki sebep, Eskimo teriminin yaygın olarak ırkçılık geçmişi olan sömürge bir terim olarak kabul edilmesidir. Kuzey Kutbu bölgelerinin yerli halkı, sömürgeciler tarafından Eskimolar olarak anıldı ve o zamandan beri terim kaldı. Zaten, resmi belgeler takma adı kullanmaktan vazgeçti.

Nasa : Siyam İkizleri Gökadası

Üstelik NASA, NGC 4567 ve NGC 4568‘e atıfta bulunurken Siyam İkizleri Gökadası terimini kullanmayacaktır. Açıklamada NASA, takma adların uygunsuz görülmesi durumunda yalnızca resmi, Uluslararası Astronomi Birliği tanımlamalarını kullanacağını vurguladı.

nasa-kozmik-nesneler

Yöneticilerin Yorumları

NASA’nın Washington’daki Genel Merkez’deki Bilim Misyonu Müdürlüğünün yardımcı yöneticisi Thomas Zurbuchen, “Astronomik nesnelere atıfta bulunduğumuz isimleri sürekli olarak yeniden değerlendirmemizi destekliyorum” dedi.

NASA Genel Merkezi’nde Çeşitlilik ve Fırsat Eşitliği Yöneticisi Stephen T. Shih, “Bu takma adlar ve terimler, sakıncalı veya hoş olmayan tarihsel veya kültürel çağrışımlara sahip olabilir ve NASA bunları ele almaya kararlıdır” dedi.

Ayrıca buna ek olarak Stephen T. Shih, “Bilim, çeşitli katkılara bağlıdır ve herkese fayda sağlar, bu yüzden bu, onu kapsayıcı hale getirmemiz gerektiği anlamına gelir ’’ diye belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz