Mumya ve mumyalama insanlık tarihince hep kullanılmış bir yöntem.

2000 yıldan daha uzun bir süre önce yaşayan hayvanların yaşamları ve bunun yanında ölümleri gün ışığına çıkıyor. Eski Mısır‘da zamanında mumyalanmış olan bir kedi, bir kuş ve bir yılan yüksek çözünürlüklü 3D X Işınlı görüntüleme sisteminin taramalarından geçmiştir. Binlerce yıl önce uygulanan karmaşık mumyalama işleminin oldukça anlaşılmasına yardımcı olmuştur.

Yapılan bu çalışma sayesinde eski Mısırlıların hayvanlar ile olan ilişkilerini ve bu hayvanların insanların karmaşık özel yaşamlarında oynadığı roller hakkında bilgilerin ve fikirlerin anlaşılmasına da yardımcı oldular.

mumya
mumya

Milyonlarca Hayvan Mumyalandığı Tespit Edildi

Aslında eski Mısırlılar birkaç değil birçok da değil milyonlarca hayvan mumyaladılar. Zaten yapılan araştırma bunu desteklemektedir. Böceklerden köpek yavrularına, timsahlardan farklı hayvanlara kadar her hayvan mumyalanmıştır.

Ancak bu araştırmada mumyalanan bazı hayvanlar evcil hayvanlar olmakla birlikte sahipleri ile gömülmüştür. Bazıları kutsal hayvan bazıları da öbür dünya için yiyecek olarak konulmuş hayvanlardır.

Mumyalanmış bu hayvanların büyük bir çoğunluğu muhtemelen adaklık kurbanlar olarak mumyalanmış. Görüntüleme sistemi ile birçok detay görülebilmektedir. Bazı hayvanlar ise vahşi yakalanmış olarak gözüken hayvanlardır.

Ancak kanıtlar aynı zaman içerisinde birçok hayvanın mumya çiftliklerinde yetiştirilip satıldığını gösteriyor.

X-Işınıyla Görüntüleme Sistemi

Küçük mumyalar zamanında yapılan çok eski uygulamalar hakkında çok fazla şey ortaya koyabilse de, özellikle numuneye zarar verilmemesi için incelemek çok kolay değildir. Eskiden tarihi numuneler yok edilecek şekilde gösteri amaçlı yapılan otopsiler bulunmaktaydı.

Ancak şimdi bilimsel topluluklar, kültürel olarak önemli ve paha biçilmez bu nesnelerin bu kadar amaçsız bir şekilde yok edilmesini istemiyor. Bunun yerine X-Işın görüntüleme sistemi kullanılmaktadır.

Yüksek Kalitede Çözünürlüklü Görüntüler Üretebilen Mikro Bilgisayarlı Tomografi

Bu yol da tamamen mükemmel olmamaktadır. Klasik radyografi iki boyutlu olmaktadır. Bu da mumyalanmış kalıntıların üç boyutlu şeklini bilim insanlarının anlamasını zorlaştırabilir.

Üç boyutlu olan BT taramaları da nispeten daha düşük çözünürlüğe sahiptir. Ancak tıbbi BT taramalarından çok daha yüksek kalitede çözünürlük üretebilen mikro RT taramaları, günümüzde bu mumyalanmış hayvanları ve birçok mumyayı incelemek için bir araç olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Tarama Sonuçları Dikkat Çekici

Araştırmacılardan oluşan bu ekip, mikro olan RT taramalarını, İngiltere ‘de bulunan Swansea adlı üniversitenin Mısır Merkezi Koleksiyonundan farklı boyutlara sahip olan ve bu üç mumyanın içine bakabilmek için kullanmıştır. Bu araştırma neticesinde oldukça farklı farklı bilgilere sahip olundu ve hayvanların yapısıyla ilgili tarihi bilgilere ulaşılmıştır.

Mumya ‘dan Biopsi Almak Hala Mümkün

Swansea adlı üniversitenin malzeme bilimcisi olan Richard Johnston ‘ın yaptığı açıklamaya göre ”Mikro BT kullanarak, Eski Mısır zamanında öldükten sonra 2000 yıldan daha fazla bir süre içerisinde bu hayvanlar üstünden etkili bir otopsi gerçekleştirebiliriz”

Aynı zamanda yaptığı açıklamalara şunu da eklemiştir; ” Tıbbi BT taraması üstünden 100 kat daha yüksek bir çözünürlük ile nasıl yaşayabildikleri ve öldüklerine dair birçok kanıt bir araya getirilmiştir. İçinde bulundukları koşul ve olası nedenleri bir araya getirerek ortaya çıkardık. ”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz