Motivasyon bizler için başarının en büyük adımı. Yaptığımız her bir başlangıçta ihtiyaç duyduğumuz en önemli güç motivasyon. Dinlemek, anlamak, anladığımızı göstermek karşımızdaki kimseye vereceğimiz en büyük destek kuşkusuz. Çoğu zaman iyi bir dinleyici olmak ve karşınızdaki insanların düşüncelerine değer vermek olumlu bir özelliktir.

Özellikle karşımızdaki insan pozitif ve size katkı sağlayan bir insansa, onun sözlerine değer vermek bize yeni bakış açıları sunar.

Motivasyon

Ancak bazen de olumsuz düşüncelerle dolu ve bizi aşağı çeken insanlarla da iletişimde olmak zorunda kalırız. Her insan hayatında en az bir defa “yapamazsın” insanı ile karşı karşıya gelmiştir.

Maalesef bu yapamazsın diyen insanlar, belki isteyerek belki de farkında olmadan psikolojimiz üzerinde derin olumsuz etkiler bırakırlar. Farkında olmasak bile, motivasyonumuzu düşüren bu yaklaşımla beraber hedeflediğimiz yolda başarılı olma ihtimalimiz giderek azalır.

Ben Yapamazsam Kimse Yapamaz Psikolojisi

Peki insanlar neden böyle bir şey yapmaya ihtiyaç duyar? Çok mu zordur hayalleri ve hedefleri olan bir insanı bu yolda desteklemek ve iyi dileklerde bulunmak? Elbette zor değil ancak burada her insanın psikoloji seviyesinin ve hayata bakış açısının farklı olduğunu kendimize hatırlatmamız gerekir.

Yeni bir şeyler öğrenmek ve bir hedefe ulaşmak için hiç hevesi ya da motivasyonu olmayan insanlar, kendi başarısızlıklarını diğer insanların da üstünde olumsuz bir etki bırakarak “Eğer ben yapamadıysam kimse de yapamaz” psikolojisine sokarlar.

Psikoloji, Ön Yargı Motivasyonun En Önemli Aktörleri

Örnek verecek olursak; sizin hayaliniz arkeolog olmak. Klasik üniversite ve bölümlerle ilgilenmiyorsunuz ve küçüklükten beri aklınızda olan bu hayali bir hedefe dönüştürüyor ve bir üniversitede Arkeoloji bölümünü kazanıyorsunuz.

Alacağınız ilk tepkileri hemen sıralayabiliriz, “Arkeolog olup ne yapacaksın? Mezar kazıcısı mı olmak istiyorsun?” Koskoca bir bilim dalını, “mezar kazıcısı” konumuna indirgemek gibi basit ve at gözlüğü gibi dar bakış açıları, motivasyon düşürmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Yapamazsın Ön Yargısını Kırıp Geçmek Sizin Elinizde

Oysa ki; kimya, biyoloji, fizik gibi önemli bilim dallarıyla ortaklaşa çalışan ve geçmişteki medeniyetleri ve insanları keşfederek kendimizi bilmemize olanak tanıyan ve geleceğimize de ışık tutan bir bilim dalıdır, bir disiplindir Arkeoloji.

Bu sadece bir tane somut örnekti. Birçok insan motivasyon bükücü bu insanlar sebebiyle, hayallerine ulaşmakta gerekli olan motivasyonlarını kaybediyorlar.

Peki Biz Ne Yapabiliriz?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, size bir şeyler katan insanlara her zaman kulak verin. Ancak sizin psikolojinizi aşağıya çeken insanlardan uzak durun.

Onların söylediklerini ciddiye almayarak işe başlayabilirsiniz mesela. Motivasyonunuzun her düştüğünü hissettiğinizde kendinize hedefinizi tekrar hatırlatın ve başarılı olacağınıza inancınızı asla yitirmeyin.

Umutsuz hissettiğiniz anlarda yazı yazmak, müzik dinlemek belki bir film belki de size iyi gelen biriyle yapacağınız bir sohbet, sizi bu negatiflikten uzaklaştırır ve hedefinize giden yoldan çıkmamanızı sağlar.

Beethoven’ın Başarısı

İşitme problemi olan müzik dehası Beethoven’ın keman hocası onun müzik alanında asla başarılı olamayacağını onda o yetenek olmadığını söylemiştir. Albert Einstein’ın hocaları, onun zekâ geriliğine sahip olduğunu iddia etmiş ve başarılı bir geleceğe sahip olamayacağını söylemişlerdir.

Kamyoncu olarak hayatını idame ettirmeye çalışan Elvis Presley, gittiği müzik stüdyo sahibi tarafından yeteneksiz bulunup stüdyodan “Git ve kamyon şoförlüğüne devam et!” diyerek kovulmuştur.

Sonuç; Kalıcı Başarı

Ama sonunda Beethoven 9 Senfoni, 5 piyano konçertosu, 32 piyano Sonatı ve Fidelio Operası ile bir müzik dehası olmuştur. Albert Einstein İzafiyet Teorisini bularak fizik ve matematik alanlarına yaptığı katkılarla tarihin asla unutmayacağı bir bilim adamı olmuştur.

Son olarak Elvis Presley ise ölümünün üstünden geçen onca yıla rağmen “Roc’n Role Kralı” olarak hatırlanmaktadır.

Özetle; “yapamazsın” diyenlere kulak asılmamalı. Aksine “Yapabilirsiniz.” Tek yapmanız gereken, hedefinize giden yolda kararlı olmak ve kimsenin sizi aşağıya çekmesine müsaade etmemektir. Hayatınızın iplerini daima elinizde tutun ve nasıl biri olmak istediğinize daima siz karar verin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz