Sanayileşmiş ve gelişmekte olan birçok ülkede hastaneler küresel ısınma ‘ya büyük oranda kaynak sağlarken; solunum ve diğer hastalıklara yanlışlıkla katkıda bulunan enerji ve kaynak, yoğun işletmelerdir. Sağlık sektörü ayrıca su, enerji, teknoloji, ilaç, gıda ve diğer kaynakların büyük bir tüketicisi konumundadır.

Sağlık sektörünün, küresel ısınmanın hem çevresel hem de halk sağlığı üzerindeki etkilerini azaltmak için güçlü bir tutum geliştirmesi önem taşımaktadır.

küresel ısınma

Küresel Isınma ve Sağlık Sektörü

Sağlık sektörü, ilk olarak kendi uygulama alanlarında düzenlemeler yapmakla yükümlü olmalı. Böylelikle uygulamalar, tükettiği ürünler ve çalıştığı binalar ile insan sağlığına ve çevreye zarar vermemeye özen göstermek zorundadır.

Hastane tasarımının iyileştirilmesi, atıkların azaltılması ve sürdürülebilir şekilde yönetilmesi, daha güvenli kimyasalların kullanılması, su ve enerji gibi kaynakların sürdürülebilir bir şekilde kullanılması katkı sağlayacaktır.

Ayrıca çevre dostu ürünler satın alınması gibi eylemler sağlık sektörünün yapabileceği temel adımlar olarak belirtilmektedir. Sağlık sektörü, hastaları, çalışanları, malzemeleri ve atıkları taşımak için ulaşım sistemlerine de büyük ölçüde bağımlı bulunmaktadır.

Toplu taşıma yollarının yakınına hastaneleri yerleştirmek, yerel ve bölgesel yapı malzemeleri kullanmak, ağaç dikmek, gündüz aydınlatmasından yararlanmak iklim ayak izini hafifletir.

Bunlara ek olarak; doğal havalandırma ve yeşil çatılar gibi tasarım bileşenlerin kullanılmasının, sağlık tesislerinin iklim ayak izlerini hafifletmesine yardımcı olacağı belirtilmektedir.

Sağlığa yararları açısından birçok ülkede birinci basamak sağlık hizmetlerine ağırlık verilmesi, daha sonra üst basamak tedavilere olan gereksinimi azaltmaktadır. Bu bağlamda, birinci basamak sağlık hizmetleri ile hastalıkların önlenmesi, iklim değişimine yönelik sorunları hafifletecek yaklaşım olarak görülmektedir.

küresel ısınma

Çevrenin tasarımı, küresel ısınma ve sağlık sonuçlarına önemli katkıda bulunduğu için farklı seçeneklerin uygulanması, hem sağlığın geliştirilmesi hem de küresel ısınmanın azaltılmasında önemli fırsatlar sunacaktır.

Sağlık sektörü, kendi uygulama alanlarında iklim ayak izini azaltmaya yönelik çalışmalarda bulunarak hem küresel ısınmanın azaltılmasında yol gösterici olabilmeli. Böylece sağlıklı ve sürdürülebilir bir gelecek oluşturulmasında liderlik yapabilmelidir.

Küresel Isınmanın Türkiye’ye Etkileri Nasıl Olacak?

Türkiye, küresel ısınmanın olumsuz etkileri ile karşılaşılması durumunda, ilk etkilenecek ülkeler arasında sayılabilir . Araştırmacılara göre, küresel ısınma ile iklim kuşaklarının ekvatordan kutuplara doğru yüzlerce kilometre kaymasıyla Türkiye ’nin 100 yıl içinde Kuzey Afrika’ya benzeyecek.

Dünya Yaban Hayatı Koruma Fonu (WWF)”nun raporuna göre Türkiye ’de ortalama hava sıcaklıklarının 40 dereceyi bulması ve tarım alanlarının %40 ’ının kuraklık sorunuyla karşı karşıya kalarak verimsizleşmesi beklenmektedir . Bu bağlamda, Türkiye ’de yağışın miktar ve dağılımında sapmaların olmasıyla yer altı ve yer üstü su rezervleri etkilenmektedir.

kuresel-isinma

Küresel ısınmadan kaynaklanan kuraklığın ekonomik, çevresel ve sosyal etkileri olacaktır. Türkiye ’de küresel ısınmanın etkilerini azaltmak için uyum stratejilerini ortaya koyacak çalışmalar yapılmaktadır.

Yenilenebilir enerji kaynakları, Türkiye ’de temiz ve sürdürülebilir enerji gelişimi için etkili çözümlerden biri. Ayrıca küresel ısınmaya karşı gösterebileceği yararları da göz ardı edilmemelidir. Günümüzde enerjisinin %20’sini yenilenebilir enerjiden elde eden Türkiye, 2023 ’te bu oranı %30 ’a çıkartmayı hedeflemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz