Neil Armstrong hemen her çocuğun uzay ile ilgili hayal kurmasını sağladı. Onun ardından büyüyen birkaç şanslı ve seçkin çocuk astronot olabildiyse de milyonlarcası için uzay hala balkonlardan hayretle izlenen bir bilinmez. Fakat Deadline ’da yer alan bir haber bu çocuklar için umut olabilir. Habere göre Amerikalı bir TV yapım şirketi kazananı uzaya götüren bir yarışma programı düzenliyor: Space Hero.

space-hero-yarismasi

Önümüzdeki sene tüm dünyada yayınlanacak olan reality şov, yarışmacılarını Türkiye ’den Bolivya ’ya tüm dünyadan seçecek. Seneye yayınlanacak olan programın yakında yarışmacılarını arayacağı söyleniyor.

Seçilen yarışmacılar elbette doğrudan uzay aracı ISS ’e götürülmeyecek. Öncesinde yarışmacılar, sıkı bir antrenman programına tabi tutulacak sonrasında ise tüm astronotların geçtiği fiziksel, mental ve duygusal dayanıklılık testlerine girecekler. ISS ’te 10 gün geçirebilmek için yarışmacılar birbirleri ile kıyasıya mücadele edecek.

Doğaçlama bir reality şov yapabilmek için Space Hero Inc. adında bir yapım şirketi bile kuruldu. Yarışmaya sadece yarışmacılar değil, seyirci de dahil olacak. İzleyiciler uzay aracı içinde görmek istedikleri yarışmacı için oy kullanabilecek. Yarışmanın kazananının uzay macerası da izleyiciler için daha sonra ekranlara getirilecek. Kazananın 2023 ’te yola ISS ’e gitmesi öngörülüyor.

Çok Yüksek Bir Bütçeye Sahip Olacak

Tüm dünyadan yarışmacıların bulunduğu reality şov için çok büyük bir bütçe ayrıldı. Öyle ki  kazanan yarışmacıyı ISS ’e götürecek olan uzay aracındaki bir koltuğun 50 ila 90 milyon dolar arasında olacağı söyleniyor. Yarışmacının uzaya Falcon 9 roketiyle gönderilmesi planlanıyor.

Space Hero Yarışmasını Kazanan Kişi 10 Gün Boyuna Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Kalacak

Farklı nedenlerle geliştirilen internetin bile çok geçmeden ticarete açıldığını göz önüne aldığımızda nasıl hala uzay turizminin olmadığını düşünebiliriz. Aslında ISS sadece bilim insanları tarafından gidilen bir istasyon değil. Daha önce ISS ’i ziyaret eden insanlar oldu. Ancak bu ziyaretler elbette çok yüksek meblağlarda olduğu için hiç değilse şimdilik aktif bir uzay turizminden bahsetmek pek mümkün değil. NASA, 2021 senesinden sonra ISS ’de uzay turizmine başlayacağını yakın bir zamanda ilan etti. Belki de Space Hero bu girişimin tanıtım kampanyası olur.

space-hero

Space Hero yarışmasının kazananı 10 gün boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu ’nda kalacak ve tüm deneyimleri dakikası dakikası seyircilere sunulacak. Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilmesi beklenen yarışmacı milyonların hayalini yaşayacak.

Daha önce de yarışmacılarını uzaya göndermeyi vaat eden programlar olmuştu. Bunlardan biri Mars One ’ın sponsorluğundaki bir projeydi. Bilindiği üzere bu proje gerçekleşemedi. Ancak Space Hero, günümüzün teknolojisi ve uzaya yapılan yatırımları da düşündüğümüzde gerçekleşmesinin önünde büyük engeller bulunan bir proje değil.

Uzaya çıkma hayali olanların da olmayanların da merak ve heyecanla izleyeceği yarışma programı gelecek sene ekranlarda yerini alacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz