Kadın Erkek beyinleri arasında fark var mıdır? Bilim adamı Samuel George Morton‘un insan kafatasına kurşun ve tohum döktüğü 19. yüzyıldan beri, insan beynindeki cinsiyet farklılıkları araştırılıyor.

Gustave Le Bon, erkek beyinlerinin genellikle kadınlardan daha büyük olduğunu buldu. Bu durum Alexander Bains ve George Romanes‘in bu boyut farkının erkekleri daha akıllı yaptığını iddia etmesine neden oldu. Ancak John Stuart Mill, bu kritere göre fillerin ve balinaların insanlardan daha akıllı olması gerektiğine işaret etti.

Böylece odak, beyin bölgelerinin göreceli boyutlarına kaydırıldı. Frenologlar, beynin frontal lob adı verilen gözlerin üzerindeki kısmının zeka için en önemli olduğunu belirtiyor. Bunun erkeklerde orantılı olarak daha büyük olduğunu, frontal lobun hemen arkasındaki paryetal lobun ise kadınlarda daha büyük olduğunu öne sürdüler. Daha sonra nöroanatomistler bunun yerine parietal lobun zeka için daha önemli olduğunu ve erkeklerde aslında daha büyük olduğunu savundu.

20. ve 21. yüzyıllarda, araştırmacılar daha küçük beyin alt bölümlerinde belirgin şekilde kadın veya erkek özelliklerini aradılar.

kadin-ve-erkek-beyinleri-arasinda-temel-farkliliklar-bulunamadi

Anatomik Beyin Farklılıkları

En büyük ve en tutarlı beyin cinsiyet farkı, üreme fizyolojisini ve davranışını düzenleyen küçük bir yapı olan hipotalamusta bulundu. Erkek kemirgenlerde ve insanlarda en az bir hipotalamik alt bölüm daha büyüktür.

Ancak birçok araştırmacının amacı, sadece üreme fizyolojisi değil, düşünmedeki cinsiyet farklılıklarının beyindeki nedenlerini belirlemekti. Bu nedenle dikkat, zekadan sorumlu olan büyük insan serebrumuna çevrildi.

Serebrumda, hem ırk hem de cinsiyet farkı araştırmalarında hiçbir bölge, iki serebral hemisfer arasında sinyaller taşıyan kalın bir sinir lifi bandı olan korpus kallozumdan daha fazla ilgi görmemiştir.

20. ve 21. yüzyıllarda, bazı araştırmacılar tüm korpus kallozumun ortalama olarak kadınlarda orantılı olarak daha büyük olduğunu bulurken, diğerleri sadece belirli kısımların daha büyük olduğunu buldu. Bu fark, halkın dikkatini çekti ve bilişsel cinsiyet farklılıklarına neden olduğu öne sürüldü.

Ancak daha küçük beyinler, sahibinin cinsiyetine bakılmaksızın orantılı olarak daha büyük bir korpus kallozuma sahiptir ve bu yapının boyut farklılıkları üzerine yapılan çalışmalar tutarsızdır. Hikaye diğer serebral ölçümler için de benzer, bu yüzden sözde bilişsel cinsiyet farklılıklarını beyin anatomisi aracılığıyla açıklamaya çalışmak pek verimli olmadı.

Kadın Ve Erkek Beyinleri Tipik Olarak Örtüşüyor

Bir beyin bölgesi ortalama olarak bir cinsiyet farkı gösterdiğinde bile, tipik olarak erkek ve dişi dağılımları arasında önemli ölçüde örtüşme vardır. Bir özelliğin ölçümü örtüşen bölgede ise, kişinin cinsiyeti güvenle tahmin edilemez.

Nörobilimci Daphna Joel ve meslektaşları, 1400’den fazla beynin MRI’larını inceleyerek, en büyük ortalama cinsiyet farklılıklarına sahip 10 insan beyni bölgesini ölçtü.

Her bir kişideki her ölçümün tayfın dişi ucuna mı, erkek ucuna mı yoksa orta kademe mi olduğunu değerlendirdiler. İnsanların yalnızca yüzde 3 ila 6’sının tüm yapılar için sürekli olarak “kadın” veya “erkek” olduğunu buldular. Diğer herkes bir mozaikti.

kadin-ve-erkek-beyinleri

Doğum Öncesi Hormonlar

Beyin cinsiyet farklılıkları ortaya çıktığında, onlara ne sebep olur?

1959’da yapılan bir araştırma, hamile bir kemirgene testosteron enjeksiyonunun dişi yavrularının yetişkin olarak erkek cinsel davranışlarını sergilemesine neden olduğunu ilk kez gösterdi.

Yazarlar, prenatal testosteronun (normalde fetal testisler tarafından salgılanır) beyni kalıcı olarak “organize ettiği” sonucuna varmışlardır. Daha sonraki birçok çalışma, insan olmayanlar için aşırı basitleştirilmiş olsa da, bunun esasen doğru olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, insan doğum öncesi hormon düzeylerini etik olarak değiştiremezler, bu nedenle, interseks kişilerde olduğu gibi, doğum öncesi hormon düzeylerinin veya bunlara verilen tepkilerin olağan dışı olduğu “tesadüfi deneylere” güvenirler.

Ancak bu çalışmalarda hormonal ve çevresel etkiler birbirine karışmış durumda ve beyin cinsiyet farklılıklarının bulguları tutarsız olmuş ve bilim adamlarının insanlar için net sonuçlara ulaşamamasına neden olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz