Adeta sektöre yön veren tüm diğer şirketleri peşinden sürükleyen ABD’li teknoloji şirketi Apple, yaptığı yeniliklerle sadece müşterilerin değil rakiplerinin de dikkatini çekiyor. Geçtiğimiz hafta da Apple yine dikkatleri üzerine çekti. Bu sefer yeni bir telefon veya tasarımla değil, geliştirici beta sürümü ile odak noktası olan Apple, bu sürümle beraber birçok da yenilik getirdi. Bu yazımızda sizlere Apple’ın iOS ve iPadOS 14.2’ye getirdiği beta sürümündeki yeni özelliklerden bahsedeceğiz.

ios-14-gelistirici-beta-surumu

iOS 14.2 Shazam Entegrasyonu Böyle Görünüyor

Apple tarafından geliştirici beta sürümünde en çok sevilen özelliklerden biri Shazam entegrasyonu. Apple kullanıcıları yine ortamların şanslı çocukları olacak. Shazam entegrasyonu ile beraber Shazam hem kontrol panelinde yer alacak ve böylece erişimi çok daha kolay olacak hem de önceden ihtiyaç duyulan mikrofona gerek kalmayacak. Apple kullanıcıları iOS 14.2 beta sürümü ile birlikte kulaklıkları takılıyken de Shazam’ı kullanabilecek.

iOS 14.2 ile Kontrol Merkezine Yeni “Şimdi Yürütülüyor” Tasarımı Geliyor

Apple yeni çıkardığı beta sürümüyle kullanıcı rahatlığını ne kadar ön plana aldığını bir kez daha gösteriyor. Kontrol merkezine getirilen “şimdi yürütülüyor” özelliği ile birlikte müzik uygulaması aktif değilken bile son dinlenilen albüme ya da parçaya erişim sağlanmış oluyor. Dahası da var iOS 14.2 sürümü beraberinde AirPlay 2 özelliğin de yenilikler getiriyor. Bu yenilikler sayesinde ses aktarımı birden çok sayıda cihaza rahatlıkla yapılabilecek.

ios-14-beta

Kişi Algılama Özelliği ile Sosyal Mesafeye Dikkat Edilmesi Amaçlanıyor

Pandemi sürecini en hızlı bitirmemizi sağlayacak üç şey var: maske, hijyen, sosyal mesafe. Apple da elini taşın altına koyuyor ve sosyal mesafe konusunda kullanıcıların beta sürümü ile yardımcı oluyor. Büyüteç özelliğine ek olarak getirilen sosyal mesafe ile kullanıcılar etraflarındaki insanların yakınlıkları hakkında bilgi sahibi olabilecek.

Bunların yanında Apple iOS 14.2 beta sürümü ile bir de yeni emojileri kullanıcılara tanıttı. Emoji geliştirme konusunda da gayet başarılı olan Apple’ın yeni emojileri de özellikle Whatsapp’ta emoji kullanmayı sevenler tarafından ilgi odağı oldu.

Görünen o ki Apple gerek yeni modelleri gerek geliştirici sürümleriyle 2020 yılında da öcü konumda olduğunu ispatladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz