SpaceX şirketi, geçtiğimiz saatler içerisinde 12.kez uzaya Starlink adı verilen uyduları uzaya göndermiştir. 60 uydunun gönderilmesi, Falcon 9 adı verilen roket ile gerçekleştirilmiştir. Gönderilen son uydular ile toplamda uzaya fırlatılan Starlink uydularının sayısı 700’ü aşmıştır.

spacex-internet-hizini-yukselten-starlink-uydulari

SpaceX Uzay Şirketinin Amacı

Şirket 2002 senesinde daha önce PayPal‘ın kurucularından biri olan, Tesla Motors şirketinin CEO’su Elon Musk tarafından: Mars‘ın kolonileştirilmesini ve insan ırkının çoklu gezegenlerde yaşamasını sağlamak üzere uzay taşımacılığının maliyeti düşürülmesi amacıyla kurulmuştur.

Starlink Projesi Nedir?

Elon Musk tarafından kurulmuş olan ve uzay teknolojileri için çalışmalarını sürdüren SpaceX’ in son günlerde en popüler projelerinden biri Starlink‘dir. Bu proje kapsamında internet hızı dünya üzerinde internet kullanan kişilerin ortalama hızını arttırmak için ortaya çıkmıştır. Bu internet hızı 100 Mbps‘e kadar çıkabilmektedir. Diğer bir deyişle Dünyanın çevresini uydular ile sarıp tüm dünyaya internet erişimi sağlamak temel amaçtır. Bu çalışmaları sürdüren SpaceX ekibi, şimdi 60 Starlink uydusunu daha gökyüzüne yani uzaya göndermiştir.

SpaceX şirketinin ana merkezi ABD‘nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Hawthorne şehrinde olan uzay şirketi, genel olarak tüm projelerini hemen hemen burada gerçekleştirmektedir.

spacex-starlink-uydusu-internet-hizi

Starlink Projesi Kapsamında Gökyüzüne Kaç Uydu Fırlatılacaktır?

Starlink uyduları, kimi zaman Türkiye’nin de üzerinden geçerek vatandaşların ilgisini çekiyor. SpaceX ekibi, belirli zaman aralıkları ile bu uyduları uzaya gönderecek ve Dünya‘nın etrafını sarmaya başlayacaktır. Yapılan son fırlatmalarla birlikte SpaceX 12. kez Starlink uydularını uzaya göndermiştir. SpaceX şirketinin, şuana kadar uzaya göndermiş olduğu 700’den fazla uydusu bulunmaktadır. Kesin bir sayı verilmese bile dediğimiz gibi temel amaç uyduların dünyayı sarması ve dünya genelinde bulunan yavaş internet hızları bakımından bu hızı arttırmak amaçtır.

Starlink Projesinin Temel Avantajları Nelerdir?

SpaceX uzay şirketi tarafından yapılmış olan açıklamalarda, Falcon 9 roketi ile gönderilmiş olan uzay uyduların ilk test aşamaları gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu açıklamalar ile proje ekibi, yapmış olduğu testlerde minimum olan gecikme süresinin yanı sıra saniyede 100 Mbps indirme hızına ulaştığını belirtmiştir. Bu kapsamda internet hızı ile aynı anda birden fazla HD film izleyebilir hatta fazladan bant genişliği bile kalabilir. Sadece bu değil aynı zamanda oyunlarda PING sorununa elveda da diyebilirsiniz.

spacex-starlink-internet

SpaceX Firmasının Starlink’ den Sonraki Projeleri Nelerdir?

SpaceX uzay şirketi, bir yandan Starlink projesi ile çalışırken diğer yandan diğer projelerine yoğunlaşıyor. 2018 senesinde toplamda 21 misyon başlatan SpaceX uzay şirketi, 2020 yılının ilk gününden günümüze kadar 16 misyon başlatmıştır. Üstelik SpaceX şirketi, Eylül ayında ayriyeten iki yeni görevle daha karşımıza çıkabileceği tahmin ediliyor. Görünüşe göre SpaceX bu sene içerisinde de kendi rekorunu kırarak yoluna devam edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz