İnsan vücudu son 200 yılda nasıl değişti. Gelişen teknolojinin sağlık sektöründe de gelişmesi insan vücudunda da önemli değişikliklere neden oldu.

Bu yazımızda binlerce yıldır gerçekleşen insan vücudunun son 200 yıldaki evriminden bahsedeceğiz.

insan-vucudu-degisimi

İnsan türünün milyonlarca yıllık sürecinde vücudunda birçok değişiklik oldu. Bu değişimi sadece 200 yıllık bir sürece bakarak bile anlayabiliyorsunuz. Bu 200 yıllık süreçte pek çok değişikliğe uğradı.

Son 200 Yılda Giderek Daha Uzun Boy

Bu değişiklikler sağlık sektörünün gelişmesi, teknoloji ile hayatın kolaylaşması, savaşlar ve genetiği değiştirilmiş ürünler gibi durumlara insan vücudunun verdiği cevap olarak değerlendirilebilir.

İyi ve kötü birçok etkinin insan vücudunda sebep olduğu değişiklikleri bugün sizlerle paylaşacağız.

Son 200 Yılda Daha Şişman

Bilim adamları insanların son 200 yılda giderek daha uzun boya sahip olduğunu, aynı zamanda daha şişman ve daha uzun yaşadıklarını söylüyorlar.

Araştırmalara göre bu değişikliklerin meydana gelmesi için 200 yıl kısa bir süre. Bu sebeple bu değişiklikler gerçek genetik değişiklikler değil.

Ekoloji ve evrim profesörü Stephen Stearns, bu kadar kısa bir süre içinde meydana gelen dönüşümlerin çoğunun, beslenme, gıda dağıtımı, sağlık hizmetleri ve hijyen uygulamalarındaki farklılıklar olduğunu işaret etmekte.

Ve “basitçe organizmaların değişen koşullara gelişimsel tepkileridir” dedi.

Daha Uzun Boya Sahip Olma

Almanya, Bonn’daki Institute for the Study of Labor (IZA) tarafından yayınlanan yeni bir araştırmada, genç erkeklerin 20. yüzyılın başından bu yana 10 santimetre büyüdüğünü gösterdi.

Bu büyüme en yüksek olarak Güney Koreli kadınlarda 20,2 cm ve İranlı erkeklerde 16,5 cm gibi bir sayı ile karşımıza çıkıyor. Araştırmacılar, bu artışın büyük olasılıkla iyileştirilmiş beslenme, sağlık hizmetleri ve hijyene atfedilebileceğini belirtiyor.

insan-vucudu

İnsanlar da Hollanda’da dünyanın şu anki en yüksek ortalama boy yüksekliği olan 1,85 metre ve daha da uzuyorlar.

İlginç bir şekilde, Amerikalılar, 2.Dünya Savaşı’nda 1,77 metre ile dünyadaki en uzun insanlardı, ancak araştırmalara göre, 20. yüzyılın sonunda geride kaldılar ve ortalama ABD yüksekliği durdu.

En Büyük Sağlık Problemi Şişmanlık

Gelişen sağlık teknolojilerine rağmen önüne geçilemeyen bir sorun var. Bu sorun dünyanın her yerinde insanların şişmanlaması. 2016 yılında Dünya Sağlık Örgütü, 650 milyondan fazla obez ve 1,4 milyondan fazla aşırı kilolu insan olduğunu açıklamıştı.

Bu sayı 1975 yılına göre tam 3 kat daha fazla.

Bazı araştırmacıları, bu problemin çok fazla yemek yeme ve az egzersiz yapma şeklinde yorumluyor. Bazıları ise aşırı kilo ile genetiğin ve virüslerin rolü olduğunu belirtiyor.

Erken Ergenlik

Birçok ülkede çocuklar bugünlerde daha erken olgunlaşıyor. 1960’lardan günümüze kadar ergenlik yaşı her on yılda yaklaşık 0.3 yıl düştü. Bazı araştırmalara göre kızların yüzde 15’i 7 yaşında ergenliğe giriyor.

Bu oran 20. Yüzyılın başında kaydedilen oranlardan 2 yıl daha erken.

Araştırmalar erken ergenliğin uzun vadeli sağlık sonuçları olabileceğini söyledi. Örneğin, araştırmalar, daha erken olgunlaşan kızların, daha sonra olgunlaşanlara göre, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde yüksek tansiyon ve tip 2 diyabet geliştirme olasılıklarının daha yüksek olduğunu öne sürüyor.

Daha Uzun Yaşam

Yaşam kalitesinin artması, daha iyi beslenme, spor, sağlık teknolojileri gibi birçok etken insan vücudunun yaşam süresinin artarak daha uzun olmasını sağladı. 20. Yüzyılın başlarında insanların sadece yüzde %26,2’si 65 yaşından daha fazla yaşıyordu.

Vücut Sıcaklığı

Dünya’da uzun süredir küresel ısınma sorunları var. Bu sorun Dünya’nın sıcaklığının artmasına neden oluyor. İnsan vücudu ise Dünya’nın ısınmasına rağmen bir soğuma eğilimi gösteriyor.

21. Yüzyılda yaşayan erkeklerin 1800’lü yıllarda yaşayanlara göre yaklaşık 1,06 fahrenhayt daha soğuk olduğu, kadınların ise bu düşüş 0,58 fahrenhayt olarak hesaplandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz