Hiç zamanda yolculuk yapmayı düşündüğünüz oldu mu? Örneğin geçmişinize gidip bazı şeyleri değiştirmek ya da geleceğinizi izlemek istediniz mi? Ya daha da geçmişe gidip iyi bir şey yapmaya çalışırken kendi doğumunuzu engellerseniz? Bu bilim kurgu filmi havasındaki düşüncelerimizi somutlaştıran ve onlara bilimsellik kazandıran birileri var. Einstein ve Hawking’in de içinde olduğu fizikçiler bizlerin uçarı fikirlerini kağıda döküyor ve onları anlamlı bir bütün haline getiriyor.

Geçtiğimiz günlerde Avusturalya Queensland Üniversitesi’nden iki fizikçi az önce bahsettiğimiz “kendi doğumunu engelleme” sorununu çözdü. Öncelikle zaman yolculuğu ile ilgili ana paradoksuna bakalım.

1940’lı yıllarda ortaya atılan “Büyükbaba Paradoksu” uzay yolculuğunu imkansız kılıyor. Bu paradoksa göre bir kişi zaman makinesi ile geçmişe gidip büyükbabasını öldürürse babası ve dolayısıyla kendisi de dünyaya gelmeyecek. Doğmadığı için büyükbabasını öldüremeyecek, öldüremediği için de kendisi dünyaya gelecek, dünyaya geldiği için zaman makinesi ile… Bu durum böylece uzayıp giden bir kısır döngüyü ortaya çıkarıyor.

Ya Avusturalyalı iki fizikçi bunu çözdüyse? Peki, getirdikleri çözüm nasıl bir çözüm? Çözdüler mi yoksa çözdüklerine mi inandılar? Bu yazımızda zaman yolculuğu yapıp yapamayacağımızı ve bu iki zeki fizikçiyi inceliyoruz.

fizikciler-ve-zaman-yolculugu-paradoksu

Uzay-Zaman Paradokslardan Kaçınmak İçin Kendini Düzeltir

Germain Tobar ve yardımcısı Fabio Costa Avustralya’da Queensland Üniversitesi’nde araştırma yapan iki fizikçi. Bu iki fizikçi yaptıkları hesaplamalar doğrultusunda uzay-zaman’ın olası bir paradoksu engellemek için kendini düzelttiğini öne sürüyor.

Tobar çıkarımlarını Einstein’e referans vererek anlıyor. Avustralya’daki fizikçiye göre genel görelilik teorisi yani bir olayın hem kendi geçmişinde hem de kendi geleceğinde var olabilir olması dinamik çalışmaları tersine çeviriyor. Tobar’a göre en güncel bilimsel veriler iki teoriyi de doğrulamıyor. Ancak Tobar iki teoriyi de birleştiren bir nokta yakaladığı kanaatinde.

Korona virüs Örneği

Avustralyalı iki fizikçiye göre evren sürekli yeni duruma uyum sağlıyor. Dr. Fabio Costa bu durumu koranavirüs örneğiyle temellendiriyor. Şöyle ki diyelim korana virüs salgınını başlamadan önce hasta sıfırın yanına gittik ve onun hastalanmasını engelledik. Dünya çapında bir salgın çıkmadı. Ancak bu durum zaman günümüze geldiğinde pandemiyi durdurmak için gereken motivasyonu yok eder. Haliyle pandemi yeniden ortaya çıkar.

zaman-yolculugu-paradoksu

Daha açık olmak gerekirse bu iki fizikçi evrenin bir şekilde bizde zamanda geri gitme motivasyonu yaratacak bir yol bulduğunu söylüyor Dr. Fabio Costa. Yani bir paradoks söz konusu olur olmaz evren bunu düzeltiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz