Hayvanlar alemi hala bir çok bilinmeyeni ile gizemini koruyor. Timsah gözyaşları deyince genellikle asıl anlamından çok mecazi anlamı gelir aklımıza. Yalandan üzülen veya gözyaşı döken, rol yapan insanları tanımlamak için kullanılır.

Aslında bu mecazi anlamın kullanımı yeni değil, 4. Yüzyıla kadar dayanıyor.  O yüzyıldan başlayarak, toplumlar bu terimi sahte üzüntünün mecazi karşılığı olarak kullanılmış.

Sadece Bir Metafor Değil

Ancak bu terimin asıl yayılmasına neden olan şey ise John Mandeville’nin yazmış olduğu “John Mandeville’nin Yolculuğu ve Gezileri” adlı kitabı olmuştur. Kitap ta, timsahlar için şu gözlemleri yazmıştır: “Bu sürüngenler, insanları parçalayıp yerken gözyaşı dökerler.” Ancak John Mandeville bu satırları metafor olsun diye yazmamıştır. Tamamen gerçek gözlemlerine dayanmaktadır.

Biz de bugün size bu tabirin mecazen değil gerçek anlamından bahsedeceğiz.

Hayvanlar Alemi ve Bitmeyen Gizem : Apex Avcıların En Soğuk Kanlısı; Timsah

Timsahlar 84 milyon yıl önce ortaya çıkmış, dinozorların yok olduğu çağlarda kurtulmayı başarmış, günümüzde hala dünyada var olmayı başarabilmiş “apex predator” olarak sınıflandırılan yırtıcı sürüngenlerdir.

Apex predatorları süper avcılar olarak çevirebiliriz. Besin zincirinin en üstündedirler. Her şeyi yiyebilirler ve bulundukları doğal yaşamı domine ederler. Köpek balıkları, katil balinalar, kutup ayıları, kurtlar ve kaplanları da bu gruba dahil edebiliriz.

Timsah Gözyaşını Açıklayabilecek Bilimsel Çalışma

Timsahlar avlarını mideye indirirken gerçekten de gözyaşı dökerler. Peki ama neden? Gerçekten mecazi anlamındaki gibi bir canlıyı öldürdükleri için pişmanlık duydukları için mi? Yoksa bu fenomenin bir bilimsel açıklaması var mı? Bu soru uzun yıllar boyunca zoologların merak ettiği ancak çözemediği bir gizem olarak kalmıştır.

Zoolog Kent Vliet, bu konuda bilimsel bir araştırma yapan ilk zoologlardan biridir. Sorularına yanıt bulmak için, hayvanat bahçesinde bulunan 4 tane Kayman (daha küçük bir timsah cinsi) ve 3 timsahı incelemiş. Her iki cinste de avlarını parçalara ayırıp yerken gözlerinden yaş aktığını gözlemlemiştir. Hatta bazı timsahların gözlerinin fazla gözyaşı üretmesi sebebi ile köpürdüğü ve baloncuk oluşturduğuna da tanık olmuş.

Vahşi Yaşamın Ardındaki Gizem : Timsahlar

BioScience ’de yayınlanan bir makaleye göre, hayvanlar alemi nin bu yırtıcı sürüngeni timsahların ağlamalarının muhtemel bir bilimsel açıklaması var ve tabi ki bunun öldürdükleri kurbanlarına üzülmeleri ile bir alakası yok. Timsahlar yemek yerken tıslarlar bu da sinirlendikleri anlamına gelir.

Doğada çok rekabetçi olmaları gerektiğini göz önünde bulundurursak; yemeklerini diğer timsahlarla beraber yerken aynı zamanda mücadele de etmeleri gerekir.

Hayvanlar Alemi Gizemle Dolu

Soğukkanlı hayvanlar oldukları için, paylaşmak gibi sıcak kanlı hayvanlara özgü davranışları pek göremeyiz sürüngenlerde. Bir avı yakaladıklarında genelde buna birkaç diğer timsah da dahil olur. Yemeklerini paylaşmamak veya en fazla yiyen kendileri olmak için dönerek avlarından et koparırlar.

Çünkü çeneleri dünyadaki en kuvvetli ısırma kuvvetlerinden birine sahip olsa da çiğneme yetkinliğine sahip değildir. Yerken tısladıkları için havanın sinüslerinden dışarı itilmesine sebep olurlar bu da gözyaşı kanallarından yaşın dışarı süzülmesine sebep olur.

Çok ilginç bir şekilde sadece yemek yerken ortaya çıkan bu durumu gözleyen insanlar da bunun sahte üzüntü olarak mecazi anlamda kültürel toplumda yer edinmesini sağlamışlardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz