Growth Hacking, Sean Ellis tarafından ortaya sunulan bir kavrama denilmektedir.

Growth Hacking, tam olarak kelime anlamı ”growth” diğer bir deyişle büyüme ile ”hacking” kısa, çarpıcı ve akılcı kelimelerinin birleşmesi ile oluşan ve ” büyüme için inovatif yollar keşfetme” anlamını taşıyan bir sözcüktür. Genel olarak start-up işletmelerin kullandığı ancak sadece onlar ile sınırlı olan bir yöntem değildir. Büyümek amacıyla ortaya çıkan her işletme için bu metotlara ihtiyaç var diyebiliriz.

Hacking bölümü ise düşündüğünüzden daha farklı olmaktadır. Hacking ile anlaşılması gereken yazılım korsanlığı, yazılım hırsızlığı, yazılımdan kopya yapmak veya ücretsiz kaynakları ele geçirmeyi değil de, tespit edilmiş olan bu problemlere en etkili inovatif çözüm üretmek için farklı yöntemleri ele almış oluruz.

growth-hacking-ozellikleri

Growth Hacking’ in Twitter Hikâyesi

Growth Hacking ’in en iyi ve popüler uygulamalardan bir tanesi de Twitter olmaktadır. Hikâyesi ise; Twitter kurulduğu ilk zamanlarda yüksek miktarda kullanıcı bünyesine kayıt olmasına rağmen bu üyelerin daha sonra geri siteye dönmediklerini fark etmiştir. Twitter bu durumu fark ettiğin için çözüm yolları düşünmeye başlamıştır. Klasik metotlar üzerinden yola çıkarak üyelere atmış olduğu davet veya reklam yolu ile bu üyelere ulaşarak basit bir hatırlatma yapabilir. Ancak bu yol hem inovatif değil hem de oldukça da yüksek paralar harcanması gereken bir yol olurdu. Oysa Twitter bunun yerine geriye dönük verileri analiz ederek gelmiştir.

Kullanıcıların bu alışkanlıklarını analiz eden Twitter ekibi; Platforma ilk üye olunduğu zaman ilgisini çeken kişi veya kişileri takip eden kullanıcıların daha uzun sürelerde aktiflik gösterdiğini görmüştür. Yeni güncellemeler ile Twitter, ilk üyeliklerinde ilgisini çeken kişileri takip etmeye yönlendirerek bu sorunun kaynağına oldukça iyi bir çözüm üretmiştir.

Growth Hacking’ in En Önemli Özellikleri

  • Growth Hacking ‘in çıkış noktası büyüme amacı taşır. İşi / İşletmeyi büyütecek taktiklere bir büyüme planı çıkartılır.
  • Growth Hacking, veriye dayalı ve genel olarak birçok disiplinden elde edilen veriler ile planlanmaktadır. Bu kapsamda Growth Hackerlar genellikle üretim ve pazarlamanın durarak bu durumları koordine etmektedirler.
  • Growth Hacking, bu verilerin iyi bir şekilde analiz edilerek, çok anlamlı ve inovatif bir fikri doğurmalı.
  • Growth Hacking, çoğunlukla çevrimiçi pazarlama alanına göre daha az bütçeler ile daha etkin ve kesin sonuçlar elde ediyor.

growth-hacking

Growth Hacking’in Yöntemleri Nelerdir?

  1. Acquisition (Edinme): İşlerinizi büyütmenin temel ve ilk adımı müşteri bulabilmekten geçer. Bunu yapacağınız zaman edinme başı maliyeti en düşük kanalları bulabilmek ve doğru sayı – edinme başı maliyet dengesinin oluşturulması gerekmektedir.
  • Activation (Etkileşim): Sizin kurmuş olduğunuz bir sitenizi ziyaret eden kullanıcıları, sizinle bağ kurmaya yönlendirmelisiniz.
  • Retention (Bağlılık): Kendi sitenizi ziyaret etmiş olan kullanıcılar tek ziyaret edebilecek hale getirilmelidir.
  • Referral (Tavsiye edilme): Tavsiye oldukça etkili bir yol olmaktadır. Bunun için kendi kullanıcılarınızı teşvik etmelisiniz.
  • Revenue (Gelir): Sitenizi kullanan kişilere ve tavsiye edenlerden bir gelir elde edebileceğiniz bir model yaratmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz