Günümüz dünyasının genel konjonktürüne baktığımızda, özellikle son 10- 15 yıldır girişimciler ivme kazandığını söylemek mümkün. Girişimcilik en basit tabiriyle; kar elde etmek için risk alarak bir iş kurmaktır. Özellikle son yıllarda başarılı girişimcilik hikayelerinin sosyal medyada sık sık haber olması da girişimci olmak isteyenlere ilham kaynağı olmuştur.

Ne yazık ki, erkeklerin domine ettiği iş dünyasında girişimci iş kadınlarının sayısı sadece ülkemizde değil, dünya genelinde de bir hayli düşük. Türkiye’de girişimci kadınların sayısı %15 civarındayken, Avrupa genelinde bu sayı %30. Ancak yüzde oranlarına vurduğumuzda bu da son derece düşük bir rakam. Bunun birçok sebebi var ancak en önemlisi, kadınların iş hayatında sürekli olarak ön yargıyla karşılaşması ve kendilerini sürekli kanıtlamak zorunda bırakılmalarıdır. Bu problem de kadınların iş hayatında, özellikle de girişimcilikte önce çıkmalarının önüne geçiyor. Bugün size örnek vereceğimiz dünya genelindeki başarılı kadın girişimciler sayesinde, ileride bu yolda ilerlemek isteyen kadınlara da ilham vermeyi umuyoruz.

Kadın Girişimciler

Lucy Peng

İlk girişimci iş kadını örneğimiz Çin’den. Alibaba’nın kurucu ortaklarından olan  Lucy Peng, girişimci olmadan önce yıllarca ekonomi dersi vermiş başarılı bir iş kadını. Bugün Alibaba’nın piyasa değeri 480 milyar dolar. Lucy Peng dünyanın en başarılı girişimci kadınları listesinde başı çekiyor.

Cher Wang

Tayvanlı Cher Wang teknoloji alanındaki en başarılı kadın girişimciler arasında gösteriliyor. HTC telefon markasını kuran Wang, başarılı girişimi sayesinde 23,41 miyar dolarlık bir markanın kurucusu haline geldi.

Victoria Van Lennep

İngilitereli girişimci Victoria Van Lennep, Lendable adlı kredi şirketinin başarısı sayesinde Forbes 30’a 30 yaşının altındayken girmeyi başardı. Şirketinin piyasa değeri 1 milyar dolardan fazla.

Rebekah Neumann

2010 yılında eşiyle birlikte WeWork isimli emlak şirketini kuran Neumann, startuplar dahil birçok şirkete özel çalışma çalışma ortamları yaratıyorlar. Şirketin 2019’daki piyasa değeri ise 47 miyar dolar.

Tan Hoii Ling

Uber’in sıkı rakibi Grab’ın kurucusu Japon Tan Hoii Ling, şirketini 8 ülke 351 şehirde daha açarak net piyasa değerini 6 milyar dolara çıkartmayı başardı.

Gamze Cizreli

Türkiye’nin başarılı girişimci iş kadınlarından da bahsetmeden olmaz elbette. ODTÜ İşletme fakültesinden mezun olan Cizreli, Bigchefs markasını kurarak sadece ülkemizde değil, dünya genelinde de dikkat çeken girişimci bir Türk kadını oldu. Yaptığı ortaklıklar sayesinde Bigchefs, Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa’da toplamda 65 tane şubeye sahiptir. Piyasa değer ise yaklaşık 200 milyon lira.

Rina Onur Şirinoğlu

Peak Games’in kurucu ortaklarından olan Şirinoğlu, şirketin Zynga’ya 1.8 milyar dolara satılmasıyla dünyadaki başarılı kadın girişimciler listesine girmeye hak kazandı.

Demet Mutlu

Trendyol’un kurucularından Demet Mutlu, girişimcilik hayalini Bebek’teki evinde 2010 yılında hayata geçirdi. Alibaba’dan büyük yatırım alan Trendyol 6,5 milyar TL ciroya sahip. Kuruluş sermayesi ile 300 bin dolar idi.

Hanzade Doğan Boyner

Doğan Online’ın da kurucusu olan Boyner, HepsiBurada’nın yönetim kurulundadır. Bugün, Hepsiburada Ortadoğu’nun en büyük internet şirketi olarak görülmekte olup yaklaşık 6,5 milyar TL lik bir değere sahip.

Başak Taşpınar

Saydığımız Türk girişimciler arasında en yenisi de Başak Taşpınar. Nakliyat, tamirat, özel ders gibi hizmetleri online olarak alıcılarla buluşturan Armut, 250 milyon liralık değeriyle umut vadediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz