Cenevre‘de düzenlenmiş olan basın toplantısında konuşan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, gündeme dair oldukça dikkat çeken bir konuşma yaptı. Dünyanın mevcut pandemiden ders çıkarması gerektiğini açıklayan Ghebreyesus, yeni veya çıkması ihtimal olan pandemilere de hazır olmamız gerektiğini vurguladı.

dunya-saglik-orgutu-pandemi-uyarisi

Covid-19 Hakkında Bilmemiz Gereken Şeyler Nelerdir?

Yeni koronavirüs salgını diğer ismiyle Covid-19, 13 Ocak 2020 tarihinde Çin‘in Wuhan adlı eyaletinde yüksek ateş ve nefes darlığı ile tanımlanan solunum yolu hastalığıdır. Salgın hakkında yapılan araştırmalar neticesinde; hastalığın damlacık ve temas yoluyla bulaştığı gözlemlenmiştir. Bu kapsamda oluşturduğu küresel salgın neticesinde uluslararası bir pandemi olarak bilinmektedir.

Genel olarak bakıldığında insanlar bu koronavirüsleri oldukça sık görmüştür. Bunların en basitleri ve en sık görüleni genelde nezledir. Burun akıntısı ile üst solunum yolunda enfeksiyona neden olan yirmi farklı virüs türünün bulunduğu bir grubu da koronavirüstür.

Unutmayın ki koronavirüs bir virüs ailesidir. İçinde farklı farklı virüs çeşitleri vardır ve biz insanlar şuan yaygın olarak bu türün sadece birini yaşıyoruz. Yeni koronavirüse göre daha hafif hastalıklar ile karşılaştığımızdan bu kadar çok gündeme konu olmamıştır. Dememiz o ki koronavirüsler, konu soğuk algınlığı veya basit grip gibi hastalıklar olduğunda herhangi bir paniğe yol açmamış aksine her zaman basit bir grip diye geçiştirmişizdir.

pandemi

Yeni Pandemi Geldiğinde Dünya Şimdi Olduğundan Daha Fazla Hazırlıklı Olmalıdır

Cenevre‘de düzenlenen bir toplantıda konuşan Dünya Sağlık Örgütü Başkanı, yapmış olduğu halk konuşmasında şu sözleri dile getirmiştir; ”Halk sağlığı sosyal, ekonomik ve politik istikrarın temelini oluşturmaktadır. Bu, hastalıkların önlenmesi ve tespit edilmesi bu tür durumlarla mücadele eden kamu hizmetlerine yatırım yapmak anlamına geliyor. Bu son pandemi olmamaktadır. Tarihin bize öğrettiği, salgın ve pandemilerin hayatın bir parçası olarak ortaya çıktığıdır. Ama yeni pandemi geleceği zaman dünya şimdi olduğundan çok daha hazırlıklı olması gerekmektedir.” ifadelerini kullanmıştır. Bu açıklamalar sayesinde bir kez daha anladık ki; insanoğlu karşısına çıkan bu tür felaketleri önceden tahmin etmek için elinden gelenini yapmalıdır.

dso-pandemi-uyarisi

Halen devamlılığını sürdüren koronavirüs pandemisinden diğer ülkelerin ders çıkarması gerektiğini ve ona göre sonrakine hazırlık yapılması gerektiğini belirten Ghebreyesus, olumlu ivme sergilemiş olan ülkelerin bunu çocuk felci, Ebola ve kızamık gibi diğer hastalıklardan sonra yaptıkları hazırlıklar sayesinde başardığını vurgulamıştır.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Ghebreyesus, daha önceden yapmış olduğu bir konuşmada, her geçen gün artan vaka sayısının karşısında virüsü daha kapsamlı olacak bir şekilde test etmeye ve enfeksiyonları araştırmaya maruz kalmış olabilecek bu kişileri arayıp enfekte olmuş insanları izole etmek için tedavi geliştirmeye devam etme stratejisinin çoğu insanın belki de tüm insanlığın hayatını kurtaracağını söylemiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz