Alzheimer bir çeşit demans ‘tır. Beyin hücrelerinin yok olmasına neden olan nörolojik bir hastalıktır. Beyin hücrelerinin gerekenden erken ölmesi olarak da tanımlayabiliriz.

Bunun anlamı, bir hastanın durumu gün geçtikçe kötüleşecek olmasıdır. Alzheimer hastaları birkaç yıl içinde günlük basit işleri bile tek başlarına yapmaz hale gelirler. Sosyal beceriler, rasyonel hareket edebilme kabiliyeti ve davranışlarda gerileme görülür.

Demans Hastalığının Nedeni Tam Olarak Bilinmiyor!

Bu hastalığa tam olarak neyin neden olduğu ise hala bilinmiyor. Yine de depresyon, damar hastalıkları, kafa yaralanmaları, düşük eğitim düzeyi, APOE4 taşıyıcılığı ve en bilinen yaşlılık bu hastalığa neden olan etkenler arasında yer alıyor.

Alman bilim insanı Alois Alzheimer ’ın Frankfurt ’ta yatan hastalarla çalışmaları sonucu keşfettiği hastalık. İlk olarak 3 Kasım 1906 ’da tıp literatüründe yerini aldı.

Tedavisi mümkün değil sadece yavaşlatılabilir diye bahsedilen hastalığa aşk hormonu oksitosin çare olabilir. Bu fikri ortaya atansa Profesör Akiyoshi Saitoh. Tokyo Bilim Üniversitesi ’nden Profesör Akiyoshi Saitoh önderliğinde yapılan araştırmalar Alzheimer ve oksitosin arasında sıkı bir bağ olduğu kanaatinde.

demans

Oksitosin Hormonunun Öğrenme ve Hafıza Performansını Düzenlemede Rol Oynadığı Bulundu

Oksitosin hormonunun öğrenme ve hafıza performansı üzerinde pozitif etkisi olduğu zaten biliniyordu. Ancak şimdiye kadar hiç kimse oksitosin ile arasında bir ilişki kurmayı denememişti. Profesör Akiyoshi Saitoh ve ekibi bunu araştırdılar.

Profesör Saitoh ve ekibinin araştırmaları fareler üzerinde yaptıkları deneylerde oksitosinin, Alzheimer ’ın neden olduğu beyin hücrelerindeki kopma ve bozulmayı tersine çevirebileceği ihtimalini güçlendirdi.

Alzheimer Tedavisi İçin Yeni Bir Umut

Çoğu insanın korkusu yaşlılıktan ziyade bunayıp kendine yetemeyen, başkalarına muhtaç olan bir insana dönüşmek. Bilim tam da burada devreye giriyor ve bir kurtarıcı olarak bize aşk hormonunu sunuyor.

Profesör Akiyoshi Saitoh ve ekibi araştırmalarının sonuçlarını Biyokimyasal ve Biyofiziksel Araştırma İletişimi ’inde yayınladı. Araştırma çok büyük bir önem arz ediyor çünkü oksitosinin beyin hücrelerindeki zamansız bozulma ve kopmanın etkilerini tersine çevirme ihtimalini ortaya koyuyor ve farelerde yapılan çalışmalarla da bu tezi kuvvetlendiriyor.

demans

Umut Verici Gelişmeler de Yok Değil !

Ancak bu araştırma Alzheimer ’a tedavi bulundu diyebileceğimiz bir konumda henüz değil. Öncelikle oksitosin hormonunun bir ilaca dönüştürebilecek forma getirilebilmesi ve bu ilacın birçok hayvan ve gönüllü insan deneklerde denenmesi gerekiyor.

Bu yazımızda size Alzheimer ’ın ne olduğunu, hangi durumların Alzheimer ‘a yol açtığını ve bu hastalığa bir çıkar yol gösteren Profesör Akiyoshi Saitoh ve ekibinin yaptığı kritik araştırmadan bahsetmeye çalıştık.

Geçmişte hiçbir tedavisi olmayan şimdiyse basit bir ilaç veya aşı yardımıyla atlattığımız hastalıkları düşününce, belki de bu çalışma Alzheimer için sonun başlangıcıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz