Çoğu insan damarlarının mavi renkte olduğuna inanır. Ancak içinde kan dolaşan bu damarların neden mavi renkte hatta bazen yeşil renginde olduğunu açıklamak biraz güçtür. Kanımıza kırmızı rengini veren şey hemoglobin adlı bir proteindir. Kirli kan, kalbe temizlenmek için giderken rengi koyu kırmızı rengindedir. Kalpten yeni çıkmış temiz bir kan ise parlak kırmızı rengindedir. Peki bu kadar canlı bir rengi olan kanı içinde barındıran damarlarımızın neden mavi- yeşil bir renkte göründüğünü merak ettiniz mi? Sizin için cevabı araştırdık ve detaylı bir şekilde anlattık.

Işık ve renk emilimi ile damar rengi arasındaki ilişki

Aslında damarlarımızın mavi renkte görünmesi tamamen ışık ve renk emilim sürecinin bir oyunu. Damarlarımızdan yansıyan ışık, gözümüze ulaşmadan önce kas ve yağ katmanından geçer. Bu yüzden damar rengi, renklerin bu aşamada ne kadar hızlı veya yavaş emildiğiyle doğru orantılıdır. Kırmızı ve sarı gibi sıcak renkler deri, yağ ve kas dokusu tarafından daha hızlı emilir ve yansımaz. Mavi, mor gibi renklerin ise dalga boyu daha kısa olduğundan dolayı emilimi daha uzun sürer ve yansır. İşte bu nedenle damarlarımız mavi renkte görünürler.

Damarların konumu da bir diğer etken

Tabi ki bu tek neden değildir. Damarların cilt yüzeyine yakınlığı da bir başka etkendir bu renk değişiminde. Eğer damar cilt yüzeyine yakınsa, mavi ışık cilt dokusu tarafından daha hızlı emileceği için kırmızımsı mor bir renkte görünür. Özellikle kılcal damar çatlamalarında gördüğümüz kırmızımsı morumsu damar yapılarının sebebi, cilt yüzeyinin hemen altında bulunmalarıdır. Ancak cildin daha derinlerinde konumlanmışsa, mavi ışık daha kısa sürede yansıyacağı için damarlar mavi olarak gözümüze görünür. Bu nedenle de kol ve bacaklarımızda bulunan büyük damarlar, cildin alt tabakalarında olduğu için mavi renkte gözükürler.

Ten rengi ve ışık yansıması arasındaki bağ

Damarların renginin belirlenmesinde bahsedeceğimiz son etken ise ten rengimiz. Çok açık tenli insanların damarlarının mavi hatta mora yakın bir renkte göründüğünü fark etmişsinizdir. O zaman herkesin damar rengi farklı mıdır? Mor damar veya yemyeşil damar rengi var mıdır? Tabi ki hayır. Bundaki temel etken cildimizin renginin ışık yansıması ve renk emiliminde oynadığı önemli roldür. Eğer bembeyaz bir tene sahipseniz, o porselen cildin altından damarlarınız morumsu mavi renginde göze çarpar hemen. Cilt tonu koyulaşmaya başladıkça damar rengi yeşile döner. Bunun nedeni şudur; insanın ten rengi koyulaştıkça ışığı daha çok yansıtır. Bu yüzden de cilt ton farklılıklarında, damar renkleri de farklı görünür.

Kısacası, damarların içinde kırmızı kan dolaşırken, damarların kırmızı görünmemesi tamamen damarların cilt altındaki konumu, sıcak ve soğuk renklerin yansıma hızı ve ten rengimizle bağlantılıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz