Bluetooth Kulaklık uzun kablolu kulaklıklardan sonra bize o kadar iyi gelmişti ki, müzik dinlemenin keyfine yeniden varmıştık adeta.

Bluetooth kulaklıklar, kullanıcılar için son derece kullanışlı olsa da dezavantajları da inkar edilemez. Müziği yüksek ses nedeniyle dışarıya yansıtmasıyla, yakınımızdaki kişileri rahatsız etme problemi bulunuyordu.

Aynı zamanda Bluetooth kulaklıklar kablosuz olmasından dolayı, çoğu kişi kaybetmekten ve düşürüp bozulmasından da müzdarip. Uzun süredir kulaklıklarla alakalı yeni gelişmelere adeta açtık. Beklediğimiz haber İsrail’den geldi. Ultrasonik dalgalar sayesinde müzik dinlemeye yeni bir deneyim kazandıracak olan bu cihazı biz duyunca çok heyecanlandık, bakalım siz ne düşüneceksiniz.

Bluetooth Kulaklık Teknolojisi Yeni Gelişme : Sound Beaming Teknolojisi ile müziği kafanızın içinde hissedin

İsrail merkez teknoloji şirketi Noveto Systems, SoundBeamer 1.0 adında bir cihaz geliştirdi. Bu cihazın özelliği ise çığır açıcı nitelikte. Görüntüsü orta boyutta bir hoparlörü andıran bu cihaz, ilk bakışta sıradan gibi gözükse de işlevi büyük.

İçinde bir algılama modülü olan ve Sound Beaming teknolojisini kullanan bu cihaz, kullanıcının kulağını belirleyip direkt ultrasonik dalgalarla müzik dalgalarını beyine iletiyor. Net tabirle müziği kafanızın içinde dinlemenizi sağlıyor! Böylece hem istediğiniz ses seviyesinde müzik dinlerken etrafınızı rahatsız etmiyor hem de kulaklık takma derdinden tamamen kurtuluyorsunuz.

Dinlediğiniz müziği stereo veya 3D olarak da ayarlayabileceğiniz bu teknoloji, kulaklıklarda yeni bir döneme girdiğimizin müjdecisi.

Bluetooth Kulaklık Teknolojisi Yenileniyor

Bazı kullanıcıların denemelerinden sonra çok olumlu geri dönüşlerin bulunduğu ifade edilmekte. Şirket yöneticileri, bu teknoloji sayesinde aynı zamanda kulaklık takarken çevrede olan biten sesleri de duymakta sorun yaşamayacağımızı ifade ediyor. Yani müziği kafamızın içinde ultrasonik dalgalar sayesinde dinlediğimiz için, kulaklarımızın etraftaki sesleri algılamasıyla alakalı bir problem yaşanmayacak. Böylece bulunduğumuz ortamdan da haberdar olmayı sürdürebileceğiz. Bu özellik ise bu cihazın evde, ofiste, sokakta yürürken veya seyahat ederken rahatça kullanılabileceğinin de önemli bir göstergesi.

Müzik Dinlemek İçin Daha Küçük ve Daha Seksi

Noveto Systems yetkilileri, henüz ne zaman piyasaya sürüleceği belli olmayan SoundBeamer 1.0’ın boyutunun biraz büyük olmasından dolayı, piyasaya sürülene kadar daha küçük ve daha “seksi” bir modeli üstünde de çalıştıklarını belirtiyorlar.

Her ne kadar mucizevi özellikleri görüntüsünü alt etse de, yine de çeşitli seçenekler sunacak gibi duruyor. Özellikle küçük ve şık cihazları tercih edenler için de bir seçenek sunmayı planlıyor gibi görünüyorlar. Piyasaya sürülme tarihi net olmamakla beraber; 2021 Noel ayını bulabileceği belirtiliyor. 

Müzik Dinlemenin Yeni Tanımı

Fiyatı ise henüz belirsiz. Döviz seviyelerini düşünürsek, zaten ucuza satışa sunulmayacağını tahmin ettiğimiz bu cihazın Türkiye’deki satış fiyatını şimdilik tahmin etmek istemiyoruz.

Bluetooth kulaklık sektöründe son derece heyecan verici bir teknolojik buluş olan SoundBeamer’ı şimdiden birçok kişi merakla beklemekte. Tam olarak ne zaman piyasaya sürülecek veya piyasa fiyatı ne olacak bilinmez. Ancak, müzik severleri tatmin edecek ileri bir teknolojik ürün olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Piyasaya sürülene kadar SoundBeamer’ın takipçisi olacağız ve yeni gelişmeleri size Finifugal platformundan duyurmaya devam edeceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz