Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de Orta Vadeli Program yayınlandı. Orta Vadeli Program kapsamında 2021-2023 döneminde bitcoin ve sanal varlıkların vergilendirmesi ile ilgili de söylemlerde bulunuldu. Karar’da yer alan ifadelere göre sanal varlıklar ile yapılan işlemler vergilendirilecek bu varlıkların herhangi bir suçun finansmanında kullanılmasına dairse bir takip mekanizmasının geliştirilmesi ön görülüyor.

bitcoin-ve-sanal-varliklar

Kripto paraların ve özellikle Bitcoin için talebin artmasında önemli iki neden görüyoruz. Biri normal bir bankacılık işlemi ile para transferi yaparken vergi ve banka komisyonlarının çok yüksek meblağlarda olması. İkincisi ise Bitcoin gibi kripto paraların suçların finansmanında takip edilememe özelliklerinden dolayı tercih edilmesi. Bitcoin gibi kripto paraların bu özellikleri göz önüne alındığında geliştirilecek olan “takip mekanizması” bir merak konusu.

Genel Dijital Ekonomiden de Bahsedildi

Resmi Gazete’deki karara göre dijital ekonomilerin doğru ve tam vergilendirilmesi amaçlanıyor. Böylece matrah aşındırma ve kar kaydırmadan kaynaklanan vergi kaybı azaltılacak. Geçtiğimiz sene gerçekleşen on birinci kalkınma planında Merkez Bankası yaptığı çalışmalardan bahsederken dijital ekonomiye de yer vermişti. Bir vergi cenneti olan Türkiye aynı zamanda özellikle büyük çaplı şirketlerden vergi toplama konusunda başarısız. Hiçbir özelliğine ve nereye gittiğine bakılmaksızın herhangi bir vakfa yapılan yardımlar kolaylıkla vergiden düşürülebiliyor.

Geçen haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TEKNOFEST ödül töreninde bulundu. Tören sırasında Bu koşullar altında hükümetin aklında nasıl bir vergilendirme ve takip mekanizması olduğu da bir başka merak konusu. Takip mekanizması ile elde edilmesi beklenen şeylerden biri de yasa dışı işlemlerin gerçekleşmesinin önüne geçme. Bir diğeri ise kayıt dışı işlemleri ortadan kaldırabilmek. Böylece hem suçların azaltılması hem de ekonomik verilerin doğruluk payının artması bekleniyor.

bitcoin

Ekonomi yaptırımlar ile ne kadar kontrol altına alınabilir, alışık olduğumuz para akışı ile sanal para akışı yaptırımlara aynı şekilde tepki verir mi? Sanal varlık kavramı zaman içinde biçim ve kapsam değiştirirken bir noktada şirketlerin kar payları bu kapsama girecek mi? İllegal işlerde kullanılan kripto paraları bir şekilde vergiye tabi tutmak mümkün mü? Eğer mümkünse bu vergi nasıl hesaplanacak ve toplanacak? Kripto paranın vergisi kripto para cinsinden mi olacak ve benzeri birçok soru Resmi Gazete’de çıkan açıklamalar doğrultusunda halkın aklında yer aldı. Bu soruların cevabını zaman gösterecek. Yine de özellikle bu açıklama ile kripto paraların Türkiye ekonomisine de yüksek etkisi olduğu kanıtlandı denilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz