İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda gibi ülkelerin ve pek çok da adanın bünyesinde bulunduğu Birleşik Krallık Kripto para birimlerinin perakende tüketicilere satışını uygun bulmadı ve yasakladı.

birlesik-krallik-kripto-para-birimleri

Fazlasıyla muğlak açıklamaları bulunan Birleşik Krallık Mali Tutum Otoritesi (FCA) kripto para birimlerinin perakende tüketiciye yasaklanmasına dair sadece birçok nedenden dolayı “uygunsuz” olduğu açıklamasında bulundu. Ancak bu “uygunsuz”luğu yaratan durumları, sonuçları ve bu yasağın temellendirilmesine dair halkı tatmin edecek bir açıklamada bulunmaktan kaçındı.

Birleşik Krallık ve Kripto Para Açıklamaları

Birleşik Krallık Mali Tutum Otoritesi Geçici Strateji ve Rekabet Genel Müdürü Sheldon Mills yaptığı konuşmada kripto para birimleri ile ilgili olarak da açıklamalarda bulundu. Sheldon Mills, perakende tüketiciler açısından yüksek fiyat dalgalanmalarının kripto para ve türevlerinin alım-satım işlemlerinde güvensiz ve stabil olmayan bir ortam doğurduğunu ifade etti. İfadelerinde bu durumla ilgili olarak kanıtların bulunduğunu da ileri sürdü.

Yasak henüz yürürlükte değil. Yürürlüğe girmesi için planlanan tarih ise 6 Ocak 2021. Yasak yürürlüğe girdiği andan itibaren faaliyetlerini Birleşik Krallık sınırları içinde gerçekleştiren bütün firmaları içine alacak.

Sheldon Mills yasakla ilgili olarak potansiyel bir zarar öngörüsü olduğunu ve Birleşik Krallık Mali Tutum Otoritesi’nin bu zararlı engellemek için böyle bir önlem aldığını söylüyor. Söylemlerine bakılırsa FCA için ilk öncelik tüketiciler.

Yasağın yürürlüğe girmesi ile birlikte Birleşik Krallık Mali Tutum Otoritesi tarafından hesaplanan tasarrufun 53 milyon sterlin (535 milyon 587 bin 478 TL) olduğu söyleniyor.

Kripto para kullanımının özellikle son yıllarda oldukça yaygın olduğu bir gerçek. Üstelik kripto para dünyanın her yerinde geçiyor. Hal böyleyken devletlerin bu işe karışmamalarını beklemek anlamlı olmazdı. Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız bir yazımızda Türkiye’nin de kripto para ve benzeri sanal varlıklardan vergi alacağından bahsetmiştik. Birleşik Krallık da bu konuda nasibini almış görünüyor.

birlesik-krallik-kripto-para

İlerleyen günlerde Birleşik Krallık ekonomisinin ve tüketicisinin buna nasıl tepki verdiğini göreceğiz. Ancak bu konu hakkındaki öngörülerin pek de olumlu olmadığını söyleyebiliriz. Ne de olsa piyasanın kısıtlandıkça daralan bir yapıya sahip olduğunu söylemek mümkün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz