Uzun bir süre boyunca bilinç ve muhakeme yeteneğinin yalnızca insanlarda ve de primatlarda olduğu düşünülüyordu. Ancak yapılan son araştırmalar gösterdiği bildiğimiz anlamda bilinç başka canlılarda da mevcut olabilir.

Almanya’da bulunan Tübingen Üniversitesi’nin yaptığı araştırma bilince dair çok az şey bildiğimizi kanıtladı. Yapılan araştırmayla beraber öğrendiğimiz şeylerden biri de bilinç sadece biz insanlar ve primat kuzenlerimizde değil, kargalarda da olduğu.

kargalarda-bilinc

Yapılan araştırma sonuçları gösteriyor ki zihinsel faaliyetleri bizim kadar karışık olan bir başka hayvan da karga. Kargaların da görsel bir aktiviteyi gerçekleştirirken dış uyaranları dikkate aldığı ve bilinçleriyle bunu bir süzgeçten geçirdikleri ortaya çıktı.

Bilinç ve Muhakeme İnsanlara ve Primatlara Özgü Değilmiş

Bilinç yalnızca insanlarda ve primatlarda olduğu bu araştırmadan önce yaygın bir görüştü. Ancak Tübingen Üniversitesi tarafından yapılan araştırma beyin yapısı çok büyük farklılıklar gösteren karganın da insandakine benzer bir bilinçe sahip olduğunu açığa çıkardı.

Tübingen Üniversitesi’nde çalışan ve bu araştırmanın içinde bulunan hayvan fizyolojisi profesörü Andreas Neider’e göre bu araştırma bir mihenk taşı çünkü artık algısal bilinç ve nörobiyolojik sınırlar hakkında bildiklerimiz hem değişti hem de genişledi.

Yapılan araştırmalar sonucunda kargaların öznel deneyimlerinin bulunduğu keşfedildi. Bu sonuca kargaların sabit uyaranlara verdikleri tepkiler aracılığıyla ulaşıldı. Araştırma Science dergisinde yayınlandı. Deneyse oldukça dikkat çekiciydi.

Deneyi gerçekleştirmeden önce araştırmacılar kargaları renkli ışıkları gagalamaları için eğitti. Bazı uyaranlar oldukça belirgin iken bazıları daha soluktu. Buradaki amaç kargaların farklı tepkiler verip vermediğini gözlemlemekti. Deney sırasında kuşların beyin dalgaları izlendi ve kargaların öznel deneyimlerinin sinir hücrelerindeki aktivitelere etki ettiği fark edildi.

karga

Bilinç Kökeni Tahmin Edilenden Eski Olabilir

Bu araştırma bilince dair iki olasılık ortaya çıkarttı. Birincisi bilincin ortak atalardan aktarılmış olması diğeri ise türlerin ayrı ayrı bilinç geliştirmiş olabileceği ihtimali olarak karşımıza çıkıyor.

İlk olasılığı incelersek, insanların ve kargaların ortak ataları 320 milyon yıl öncesine dayanıyor. Eğer gerçek olan ihtimal buysa bilincin kökeni şimdiye kadar tahmin edilenin çok daha öncesine dayanıyor olabilir. Algısal farkındalık sandığımızdan çok daha öncesinden gelişmiş ve nesilden nesile aktarılmış olabilir.

İkinci olasılıkta ise kargalar ve insanlar tamamen bağımsız süreçlerde bilinci oluşturmuş ve geliştirmiş olabilir. Her iki ihtimalde de bu araştırmanın bilinç hakkında bildiğimiz şeyleri sorgulattığı bir gerçek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz