beyin-hakkinda-bilinen-yanlislar

Beyin Hakkında Bilinen 10 Yanlış

0
İnsan bedeninin en karmaşık ve gizlemli organı, davranışlarımızdan karakterimize her şeyimizin belirleyicisi. Bu kadar ilginç bir organla ilgili elbette birçok rivayet de ağızdan ağıza dolaşıyor. Peki, hangisi ne kadar doğru biliyor muyuz? Bu yazımızda sizlere beynimize dair doğru bildiğimiz yanlışlardan bahsediyoruz.
arkeolojik-bulgular-ve-dunya-disi-yasam

Anormal Arkeolojik Bulgular Dünya Dışı Yaşamın Kanıtı mı?

0
İnsanlık, evreni anlamak için baktığı yerler, yaptığı araştırmalar ve arkeolojik keşiflerle bazı sorulara cevap verirken bazılarına ise cevapsız kalıyor. Dahası bazen bilim insanları tarafından bulunan şeyler daha da çok soru sormamıza neden olabiliyor.
hucrelerin-kokeni-ve-evrimi

Hücrelerin Kökeni ve Evrimi

0
İnsanlık yüzyıllardır tüm bu canlı formların nereden geldiğini merak ediyor. Dünya ’da hayat nasıl başladı, ilk hücre nasıl ortaya çıktı, sonra nasıl farklı hücreler evrimleşti gibi birçok soru herkesin kafasını karıştırıp merakını uyandırıyor.
oksitosin-ve-alzheimer

Oksitosin Hormonu Alzheimer ’ı Tedavi Etmek İçin Kullanılabilir

0
Tedavisi mümkün değil sadece yavaşlatılabilir diye bahsedilen Alzheimer 'a aşk hormonu oksitosin çare olabilir.
mutasyon-neandertal-geni

Neandertal Geni Bazı İnsanları Acıya Daha Duyarlı Yapıyor

0
Neandertal atalarımızdan sadece sembolik ritüeller miras kalmadı elbette bize. Hala devam eden mutasyonla genlerimizde onlardan geçen pek çok şey var. Bunlardan biri de yeni keşfedilen acı hassasiyetimiz.
hayatimizin-bayes-teoremi

Hayatımızın Matematiksel Formülü Bayes Teoremi

0
Bayes teoremi, 18. yüzyıl İngiliz matematikçisi Thomas Bayes ’in adını verdiği koşullu olasılığı belirlemek için kullanılan matematiksel bir formüldür.
insanlar-ile-neandertaller

İnsanlar ve Neandertaller Arasındaki Melezleşmenin Kanıtları Bulundu

0
Antik insanların en bilineni Neandertal ve Denisovan genomlarının tekrar analiz sonucu, uzak soy ağacımızda, sınıflandırmak için daha önce bilinmeyen, henüz tanımlanamayan bir DNA ’yı ortaya çıkardı.
goruntuleme-sitemi-hayvan-mumyalama

Görüntüleme Sistemi ile Hayvan Mumyalarının İçi Görüntülendi

0
2000 yıldan daha uzun bir süre önce yaşayan hayvanların yaşamları ve ölümleri gün ışığına çıkıyor. Eski Mısır'da zamanında mumyalanmış olan hayvanlar, 3D X Işınlı taramalardan geçmiştir.
radyo-sinyalleri-ile-uyku-pozisyonu

Radyo Sinyalleri ile Uyku Pozisyonlarını Algılayan Sistem

0
MIT Bilgisayar Bilimi bölümünde okuyan bir doktora öğrencisi ve profesörü, radyo sinyalleri ile uyku pozisyonlarının her halini algılayabilen bir sistem geliştirmiştir.
matematigin-en-hizli-hesabi

20 Yaşında Dünyanın En Hızlı Matematik Hesaplamasını Yaptı

0
20 Yaşında Hindistan’da yaşayan genç, Zihinsel Matematik Dünya Kupası’nda dereceye girerek altın madalya kazandı.
aciyi-hisseden-insan-derisi

Acıyı İnsan Derisi Gibi Algılayabilen Elektronik Deri Geliştirildi

0
Avustralya’daki bilim insanları, acıyı ve ısıyı aynı insan derisi gibi algılayabilen ve tepki veren bir elektronik deri geliştirmeyi başardılar.
neuralink-elon-musk-araci

Elon Musk, İnsan Beynini Bilgisayarlara Bağlayan Neuralink ‘i Tanıttı

0
Elon Musk, geçen günlerde düzenlenen bir etkinlikte insan beynini bilgisayara bağlayan bir teknolojiyi tanıttı. Elon Musk’ın aslında kafatasına ve beyne elektrot iplikleri yerleştirebilen küçük bir robotun yeni versiyonunu tanıtması bekleniyordu. Fakat Elon Musk, kulağa çok fütüristik gelen bir teknolojiyi tanıttı.
insan-vucudunun-degisimi

Son 200 Yılda İnsan Vücudunda Değişen 5 Şey

0
Gelişen teknolojinin sağlık sektöründe de gelişmesi insan vücudunda da önemli değişikliklere neden oldu. Bu yazımızda binlerce yıldır gerçekleşen insan vücudunun son 200 yıldaki evriminden bahsedeceğiz.
rusya-sputnikv

Rusya, Koronavirüs Aşısı Sputnik-V’nin Tamamlandığını Duyurdu

0
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 11 Ağustos'ta televizyonda yayınlanan kabine toplantısında ülkenin dünyanın ilk COVID-19 aşısını halka sunmaya hazır olduğunu duyurdu. Öğretmenler ve doktorlar ilk aşılananlar arasında olabilir.
kadin-ve-erkek-beyni

Erkek ve kadın beyinleri arasında temel farklılıklar bulunamadı

0
Bilim adamı Samuel George Morton'un hacimlerini ölçmek için insan kafatasına kurşun ve tohum döktüğü 19. yüzyıldan beri insanlar, insan beynindeki cinsiyet farklılıklarını araştırdılar.
yillik-sicaklik

Yıllık sıcaklık beş yıl içinde 1,5 derece artış eşiğine ulaşabilir

0
Dünya Meteoroloji Örgütü'nün yeni tahminleri, önümüzdeki beş yıl içinde ilk kez yıllık küresel sıcaklığın sanayi öncesi seviyelerden 1,5 derece daha sıcak olma ihtimalinin düşük olduğunu gösteriyor.
monte-carlo-yontemi

Monte Carlo Yöntemi Nedir?

0
Monte Carlo (MC) yöntemleri, bilinmeyen parametrelerin sayısal tahminlerini yapmak için tekrarlanan rastgele örnekleme işlemini kullanan hesaplama algoritmalarının bir alt kümesidir. Birçok rastgele değişkenin dahil olduğu karmaşık durumların modellenmesine ve riskin etkisinin değerlendirilmesine izin verirler.
unutmak-daha-fazla-beyin-gucu-gerektiriyor

Unutmak hatırlamaktan daha fazla beyin gücü gerektiriyor

0
Bilim insanlarının yeni araştırması, ilginç bir bilgiyi ortaya çıkardı. Buna göre; unutmak, hatırlamaktan daha fazla beyin gücü gerektiriyor!