Ana Sayfa Bilim

Bilim

Finifugal, bilimin her yönünü sizlere sunmaya kararlı. Sen de aramıza katıl…

karanligin-icerisinde-hypatia

Karanlığın Bastırdığı Işık: İskenderiyeli Hypatia

0
Zekası ve güzelliğiyle yaşadığı dönemde ünü İskenderiye’nin dışına taşan Hypatia’nın dönemine göre çok ileri görüşleri ve trajik ölümü, bugün bile hayatımızla ilgili çıkaracağımız önemli dersler barındırır.
timsah-gozyaslari

Hayvanlar Alemi : Timsah Gözyaşları; Metafor ve Gerçek

0
Timsah gözyaşları deyince genellikle asıl anlamından çok mecazi anlamı gelir aklımıza. Yalandan üzülen veya gözyaşı döken, rol yapan insanları tanımlamak için kullanılır. Aslında bu mecazi anlamın kullanımı yeni değil, 4. Yüzyıla kadar dayanıyor.
epifiz-bezi-efsanesi

Üçüncü Göz Diye Bilinen Epifiz Bezi Efsanesi

0
Epifiz bezi beynimizin iç kısmında yer alan ve yaklaşık olarak bezelye büyüklüğündeki bir bezdir. Bu bez vücudumuz için melatonin hormonu salgılar. Melatonin ise vücudun uyku döngüsünü yani biyolojik saatimizi ayarlayan hormondur. Ancak uykuyu düzenlemesinin bir etkisi olarak da ruh sağlığı üzerinde de büyük etkisi olduğunu atlamamak gerekir.
kargalarda-bilinc

Kargalarda Yalnızca İnsanlar ve Primatlardaki Gibi Bir Bilinç Olduğu Ortaya Çıktı

0
Almanya’da bulunan Tübingen Üniversitesi’nin yaptığı araştırma bilince dair çok az şey bildiğimizi kanıtladı. Yapılan araştırmayla beraber öğrendiğimiz şeylerden biri de bilincin sadece biz insanlar ve primat kuzenlerimizde değil, kargalarda da olduğu.
iki-fizikci-zaman-yolculugu-paradoksu

İki Fizikçi, Zaman Yolculuğu Paradoksunu Çözdüğüne İnanıyor

0
Hiç zaman içinde yolculuk yapmayı düşündüğünüz oldu mu? Örneğin geçmişinize gidip bazı şeyleri değiştirmek ya da geleceğinizi izlemek istediniz mi?
stephen-hawking-hakkinda-bilmediginiz-on-sey

Stephen Hawking Hakkında Bilmediğiniz 10 Harika Şey

0
Fizikle ilgilenen ilgilenmeyen herkesin adına aşina olduğu bir bilim insanı olan Stephen Hawking, gerek fizik dünyasında açtığı ufuklar gerekse zaman zaman tedirgin edici gelecek tahminleri ile hayatı boyunca dikkatlerin odağında oldu. Renkli bir karaktere sahip bu bilim insanı hakkında ise bilinmeyen on harika şeyi bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.
vikingler-uzerinde-genetik-arastirma

Vikingler Üzerindeki Genetik Araştırma, Klasik Viking Algısının Hatalı Olduğunu Gösteriyor

0
Vikingler medya tarafından “sakallı, iri, kızıl veya sarışın, denizci, kaba, yağmacı ve sert” nitelendirilmeleriyle tanıtıldı. Oysaki yapılan son genetik araştırmalar durumun hiç de böyle olmadığını kanıtladı.
beyin-hakkinda-bilinen-yanlislar

Beyin Hakkında Bilinen 10 Yanlış

0
İnsan bedeninin en karmaşık ve gizlemli organı, davranışlarımızdan karakterimize her şeyimizin belirleyicisi. Bu kadar ilginç bir organla ilgili elbette birçok rivayet de ağızdan ağıza dolaşıyor. Peki, hangisi ne kadar doğru biliyor muyuz? Bu yazımızda sizlere beynimize dair doğru bildiğimiz yanlışlardan bahsediyoruz.
arkeolojik-bulgular-ve-dunya-disi-yasam

Anormal Arkeolojik Bulgular Dünya Dışı Yaşamın Kanıtı mı?

0
İnsanlık, evreni anlamak için baktığı yerler, yaptığı araştırmalar ve arkeolojik keşiflerle bazı sorulara cevap verirken bazılarına ise cevapsız kalıyor. Dahası bazen bilim insanları tarafından bulunan şeyler daha da çok soru sormamıza neden olabiliyor.
hucrelerin-kokeni-ve-evrimi

Hücrelerin Kökeni ve Evrimi

0
İnsanlık yüzyıllardır tüm bu canlı formların nereden geldiğini merak ediyor. Dünya ’da hayat nasıl başladı, ilk hücre nasıl ortaya çıktı, sonra nasıl farklı hücreler evrimleşti gibi birçok soru herkesin kafasını karıştırıp merakını uyandırıyor.
oksitosin-ve-alzheimer

Oksitosin Hormonu Alzheimer ’ı Tedavi Etmek İçin Kullanılabilir

0
Tedavisi mümkün değil sadece yavaşlatılabilir diye bahsedilen Alzheimer 'a aşk hormonu oksitosin çare olabilir.
mutasyon-neandertal-geni

Neandertal Geni Bazı İnsanları Acıya Daha Duyarlı Yapıyor

0
Neandertal atalarımızdan sadece sembolik ritüeller miras kalmadı elbette bize. Hala devam eden mutasyonla genlerimizde onlardan geçen pek çok şey var. Bunlardan biri de yeni keşfedilen acı hassasiyetimiz.
hayatimizin-bayes-teoremi

Hayatımızın Matematiksel Formülü Bayes Teoremi

0
Bayes teoremi, 18. yüzyıl İngiliz matematikçisi Thomas Bayes ’in adını verdiği koşullu olasılığı belirlemek için kullanılan matematiksel bir formüldür.
insanlar-ile-neandertaller

İnsan ve Neandertal Arasındaki Melezleşmenin Kanıtları Bulundu

0
Antik insanların en bilineni Neandertal ve Denisovan genomlarının tekrar analiz sonucu, uzak soy ağacımızda, sınıflandırmak için daha önce bilinmeyen, henüz tanımlanamayan bir DNA ’yı ortaya çıkardı.
goruntuleme-sitemi-hayvan-mumyalama

Görüntüleme Sistemi ile Hayvan Mumyalarının İçi Görüntülendi

0
2000 yıldan daha uzun bir süre önce yaşayan hayvanların yaşamları ve ölümleri gün ışığına çıkıyor. Eski Mısır'da zamanında mumyalanmış olan hayvanlar, 3D X Işınlı taramalardan geçmiştir.
radyo-sinyalleri-ile-uyku-pozisyonu

Radyo Sinyalleri ile Uyku Pozisyonlarını Algılayan Sistem

0
MIT Bilgisayar Bilimi bölümünde okuyan bir doktora öğrencisi ve profesörü, radyo sinyalleri ile uyku pozisyonlarının her halini algılayabilen bir sistem geliştirmiştir.
matematigin-en-hizli-hesabi

20 Yaşında Dünyanın En Hızlı Matematik Hesaplamasını Yaptı

0
20 Yaşında Hindistan’da yaşayan genç, Zihinsel Matematik Dünya Kupası’nda dereceye girerek altın madalya kazandı.
aciyi-hisseden-insan-derisi

Acıyı İnsan Derisi Gibi Algılayabilen Elektronik Deri Geliştirildi

0
Avustralya’daki bilim insanları, acıyı ve ısıyı aynı insan derisi gibi algılayabilen ve tepki veren bir elektronik deri geliştirmeyi başardılar.
neuralink-elon-musk-araci

Elon Musk, İnsan Beynini Bilgisayarlara Bağlayan Neuralink ‘i Tanıttı

0
Elon Musk, geçen günlerde düzenlenen bir etkinlikte insan beynini bilgisayara bağlayan bir teknolojiyi tanıttı. Elon Musk’ın aslında kafatasına ve beyne elektrot iplikleri yerleştirebilen küçük bir robotun yeni versiyonunu tanıtması bekleniyordu. Fakat Elon Musk, kulağa çok fütüristik gelen bir teknolojiyi tanıttı.
insan-vucudunun-degisimi

Son 200 Yılda İnsan Vücudunda Değişen 5 Şey

0
Gelişen teknolojinin sağlık sektöründe de gelişmesi insan vücudunda da önemli değişikliklere neden oldu. Bu yazımızda binlerce yıldır gerçekleşen insan vücudunun son 200 yıldaki evriminden bahsedeceğiz.

Popüler İçerikler