Bilim Kurgu filmlerinin içinden en iyi 15 uzay temalı filmi sizin için listeledik.

İnsanlık özellikle Ay ‘a ayak basıldıktan sonra uzaylıları daha çok merak etmeye ve onlardan korkmaya başladı. Ünlü bilim insanı Hawking de bu konuda pek iç açıcı şeyler söylemedi. Hawking, 2010 yılında Discovery Channel ’a verdiği röportajda uzaylıların dünyaya gelmesini Colomb ’un Amerika ’yı keşfine benzetmiş ve bunun yerli Amerikalılar için hiç iyi olmadığının altını çizmişti. Yine aynı konuşmasında uzaylılarla ilgili ise akıllı varlıkların korkunç yaratıklara dönüşebileceğini belirtmiş ve örnek olarak da insanı göstermişti.

Uzaylı istilası temalı bilim kurgu filmleri belki de bir nebze de olsa gerçeklik içerdiği için büyük bir hayran kitlesine sahip. Biz de sizler için bu yazımızda uzaylı istilasını konu alan 15 kaliteli bilim kurgu filmini derledik.

uzayli-istilasi-temali-bilim-kurgu-filmleri

Uzaylı İstilası Temalı Filmler: Captive State

2019 yapımı Captive State filmi uzaylı istilasını değil sonrasını ele alan bir bilim kurgu filmi. Film, istilanın ardından 10 yıl geçmişken hala direnmeye çalışan insanları anlatıyor. Direnişçilerin en büyük düşmanları ise uzaylılarla işbirliği yapan insanlar. Filmin IMDb puanı 6.0.

captive-state

War of the Worlds

Muhteşem bir ekibe sahip olan bu filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturuyor. Cast ekibinde Tim Robbins, Tom Cruise ve Dakota Fanning gibi ünlü isimlerin bulunduğu film şaşırtıcı bir şekilde IMDb ’den sadece 6.5 puan alabilmiş. 2005 yılında vizyona giren filmin konusu ise uzaylı istilasının ortasında kalan bir ailenin hayat mücadelesi.

war-of-the-worlds

Life

2017 yapımı Life, konusu itibariyle bir uzaylı istilasından biraz sapıyor. Bu filmde Uluslararası Uzay İstasyonu ’na giden bir grup bilim insanı uzayda hayat olup olmadığını araştırırken bir yaşam formu bulur. Ancak bu canlı insanlığı da tehdit etmektedir. Life bilim kurgu filmleri arasında farklı konusu ile dikkat çekiyor. Filmin IMDb puanı ise 6.6.

life

Ender’s Game

Uzaylı istilasının çoktan yaşandığı bir zamanda kurgulanan film, insanlar tarafından uzayda kurulan bir eğitim kampında geçiyor. Kampta bir dahaki olası uzaylı istilasına karşı hazırlıklar yapılıyor. Ender Wiggin adındaki üstün yetenekli birinin kampa gelmesiyle işler karışıyor. IMDb ’de 6.6 puan alan filmin yönetmeni ve yazarı Gavin Hood.

enders-game

Attack the Block

Bilim kurgu ile komediyi başarılı bir şekilde harmanlayan film İngiltere ’de geçiyor. Filmde, yaşadıkları yeri uzaylı istilasından korumaya çalışan bir grup gencin macerası anlatılıyor. 2011 yapımı filmin IMDb puanı 6.6.

attack-the-block

Signs

Kadrosunda ünlü oyuncu Mel Gibson ’ın yer aldığı filmde klasik bir uzaylı istilası işleniyor. 2002 yapımı olan film 6.7 ’lik IMDb puanına sahip. Signs, diğer birçok bilim kurgu filminden ayrılıyor. Filme bu puanı aldıran muhtemelen başarılı gerilim sahneleri.

signs

Oblivion

Kadrosundaki Tom Cruise, Morgan Freeman gibi başarılı isimlerle ses getiren Oblivion bir çizgi roman uyarlaması. Bu filmde Dünya ’ya gelen uzaylılar değil, insanlar. Uzaya taşınan insanlık tarafından Dünya ’ya bir grup asker gönderilir. Askerler eski evlerine döndüklerinde beklemedikleri bir manzara ile karşılaşır. İlginç konusuyla da dikkatleri çeken film 2013 yılında vizyona girdi. Filmin IMDb puanı ise 7.0.

oblivion

Super 8

Bu sefer geçmişe yolculuk yapıyor ve 1970 ’lere gidiyoruz. Baş karakerleri çocuklardan oluşan filmde, bir tren kazası sonrası açıklanamayan olaylar araştırılıyor. 2011 ’de ekranlara gelen Super 8, IMDb ’den 7.0 puan aldı.

super-sekiz

Cloverfield

2008 ’de vizyona giren film oldukça ses getirdi. Bu haklı ilginin nedeni ise filmin çekim tekniği idi. Film, bir doğum günü partisi için toplanan gençlerin kamera kaydını izliyoruz. Yeni yaşınıza girerken başınıza bir sürü şey gelebilir, uzaylı istilası da bunlardan biri. Bu ilginç filmin IMDb puanı ise 7.0 olarak belirlenmiş.

cloverfield

Paul

Bilim kurgu kategorisinde olmasının yanında bir parodi filmi niteliği de taşıyan Paul, iki arkadaşın bir uzaylıyla karşılaşmalarını anlatıyor. 2011 ’de çekilen ve oldukça eğlenceli olan filmin IMDb puanı 7.0.

paul

Prometheus

21. yüzyılın sonlarında geçen filmde bir ekip, farklı gezegenlerde insanlığa dair izler bulunur ve buralarda insanlığın neden ve nasıl yok olduğu araştırılır. 2012 ’de vizyona giren filmin IMDb puanı 7.0.

prometheus

Men in Black

1997 ’den beri bir kült olma özelliği gösteren film serisinde dünyayı korumaya çalışan gizli bir örgüt anlatılıyor. Aksiyon sahneleri ve komedi unsurlarıyla da beğenileri toplayan filmin IMDb puanı 7.3.

men-in-black

Predator

Arnold Schwarzennegger ’in yer aldığı film klasik bir savaş filmi gibi başlayıp uzaylı filmine dönüşüyor. 1987 ’de yayınlanan bu kült filmi bilim kurgu severlerin mutlaka izlemeli. Filmin IMDb puanı ise 7.8.

predator

Edge of Tomorrow

Tom Cruise ’un başrolde olduğu bu filmde uzaylılarla savaşın ortasına düşmüş deneyimsiz bir askerin yaşadıkları anlatılıyor. Aksiyon dolu sahneleriyle 2014 ’te vizyona giren film seyirci tarafından da çok sevildi. Filmin IMDb puanı 7.9.

edge-of-tomorrow

Arrival

2016 ’da vizyona giren film uzaylılara farklı bir bakış açısı getiriyor. Bu sefer dünyamıza gelen uzaylılara iletişim kurulduğunu görüyoruz. İlginç konusu ve başarılı efektleriyle Arrival, IMDb ’den 7.9 puan aldı.

arrival

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz