Windows işletim sistemli bilgisayarlarınızda, cihazınızın birçok farklı bilgisini Komut İstemi sayfası üzerinden düzenleyebileceğiniz bir komut vardır. Bu komutlardan biri Attrib komutudur. Attrib komutu sizler için nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi merak edilen soruları cevaplayarak komut hakkında bilmeniz gereken detayları anlatacağız.

Standart bir bilgisayar kullanıcısıysanız, cihazınızdaki tüm detayları bilmeyebilirsiniz ancak yine de yazılım konusunda uzman olmadan birçok bilgiye erişebilir ve birçok işlemi Komut İstemi sayfasına yazabileceğiniz birkaç komutla gerçekleştirebilirsiniz. Bu komutlardan biri de attrib komutudur. Attrib komutu ile dosyalarınızın derinliklerine inebilirsiniz.

Attrib Komutu Nedir ?

Attrib komutu nedir, ne işe yarar? Böyle bir soruyu tek bir cümleyle cevaplamak çok zordur çünkü Komut İstemi sayfasına Attrib yazdıktan sonra eklediğiniz her harfle başka bir komut gönderiyorsunuz ve farklı bir işlem başlatıyorsunuz.

Bu makalede, bir komut istemi penceresindeki attrib komutunu kullanarak klasörlerin nasıl gizleneceğini veya gösterileceğini tartışıyoruz. Attrib komutu, bir klasörü tamamen gizlemek için çok faydalıdır, başka bir deyişle attrib komutunu kullanarak klasörümüz gizlidir ve tüm dosya ve klasörleri göstermeyi seçtiğimizde görünmez. Bu komut, yazılım programlarımız ve diğer kullanıcılardan gelen önemli belgeler için güvenlik avantajları sağlar.

Attrib Nedir?

Attrib komutu, bir Windows komut istemi komutudur. Bu komutun temel amacı, dosya öz niteliklerini (gizli, salt okunur, sistem ve arşiv) kaldırmak ve ayarlamaktır. Öznitelikler, yazılım programlarına güvenlik sağlar. Bir dosya veya dizin için atanan salt okunur, gizli ve arşiv dosyası öz niteliklerini görüntüler, ayarlar veya kaldırır.

Bir kullanıcının bu komutu kullanarak dosya özniteliğini doğrudan değiştirmesine izin verir. Nasıl çalıştığını anlayalım.

Windows dosyalarında dört öznitelik vardır:

 • Gizli: Dosyaların veya klasörlerin güvenliğini sağlamak için dosya veya klasörleri kullanıcıya görünmez kılar.
 • Salt okunur: Dosyaya salt okunur özniteliği sağlar, başka bir deyişle, salt okunur özniteliğe sahip belirli bir dosyayı kimse silemez veya üzerinde değişiklik yapamaz.
 • Arşiv: Dosyanın bir yedeğini sağlayın. Bu nedenle dosyaların kurtarılmasına yardımcı olur.
 • Sistem: Dosyayı önemli bir sistem dosyası olarak işaretleyin, dolayısıyla dosyanın önceliğini değiştirin.

Attrib Komutunun Parametreleri

 • +r: Dosya özniteliğini salt okunur olarak ayarlamak için kullanılır.
 • -r: Salt okunur dosya özniteliğini kaldırmak için kullanılır.
 • +a: Dosya özniteliğini arşiv olarak ayarlamak için kullanılır.
 • -a: Arşiv dosyası özniteliğini kaldırmak için kullanılır.
 • +s: Dosya özniteliğini bir sistem dosyası olarak ayarlamak için kullanılır.
 • -s: Sistem dosyası özniteliğini kaldırmak için kullanılır.
 • +h: Dosya özniteliğini gizli olarak kullanıcıya görünmez hale getirmek için kullanılır.
 • -h: Gizli dosya özniteliğini kaldırmak için kullanılır.
 • [Sürücü:] [Yol] DosyaAdı: Dosyaların veya klasörlerin depolandığı dizinin konumunu ve adını sağlar, Sonra dosya veya klasör adını sağlayın ve ardından uygulamak istediğiniz öz niteliği ayarlayın.

Klasörler Ve Dosyalar Nasıl Gizlenir Veya Gösterilir?

Attrib komutunu kullanarak gizlemenin ana avantajı, Windows‘ta gizli dosyaları göster seçeneğine tıkladığımızda dosya veya klasörün gösterilmemesidir. Yazılım konusunda uzman olmadan da dosyaların niteliklerini etkili bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Dosyaları ve klasörleri gizlemek için bir ya bir yazılım, yada bir komut kullanmamız gerekir. Aşağıdaki senaryoda, bir klasörün nasıl gizleneceğini veya gösterileceğini göstermek için ilk olarak yeni bir klasör oluşturun.

Gizlemek veya göstermek istediğiniz hedef klasörü seçin. C: sürücüsünde yeni bir klasör (A) oluşturalım.

Aşama 1

Komut istemini açın.

Komut kabuğunu açmak için Windows + r tuşlarına basın ve “cmd” yazın, ardından Enter tuşuna basın veya başlangıç menüsünden seçin.

Aşama 2

Şimdi klasörünüzün sürücüde depolandığı sürücüye gidin. C: sürücüsünde depolanan yeni klasörü (A) kullanalım ve sonra şunu yazalım:

C:\>

Ardından Enter tuşuna basın,

Aşama 3

Şimdi klasörü gizlemek için aşağıdaki komutu yazmamız gerekiyor:

C:\>attrib A +s +h +r

Şimdi bu komutun avantajını görüyorsunuz. Sürücünüzü açın ve artık gizli olduğu için hedef klasörünüzün orada olmayacağını kontrol edin.

Bu komutu kullanarak gizlemek, gizli klasörünüzü “Düzenle” -> “Klasör ve ara” -> “görünüm” -> “gizli dosya ve klasörleri göster” yoluyla gösterdiğinizde görünmemeleri gibi ekstra avantaj sağlar.

Aşama 4

Şimdi klasörü göstermek için aşağıdaki komutu yazın:

C:\>attrib A -s -h -r

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz