Bir televizyonun yaptığı sokak röportajında bir vatandaşımızın düşüncesi aynen şöyle:

” Şimdi 5 yaşındaki çocuk bile Atatürk’ten zeki, bilgisayar kullanıyor” dedi.

Bu vatandaşımızın bilgisayar kullanmanın bir üretim değil de; bir tüketim olduğunu algılamasını beklememek lazım.

Bugün bilgisayar kullanan çocukların “Lise Giriş Sınavı (LGS)” de 20 Matematik sorusuna verdiği net cevabın 5 küsur, 20 Fen Bilimleri sorusuna verdiği net cevabın 6 küsur; aynı çocukların bir boy büyük olan ağabey ve ablalarının üniversite giriş sınavlarından biri olan TYT’ de 40 Temel Matematik sorusuna verdiği net cevabın yine 5 küsur, 20 Fen Bilimleri sorusuna verdiği net cevabın yine 6 küsur olduğunu da bilmediğini varsayalım.

Albert Einstein’in dünyada teste tabi olup da en yüksek zeka seviyesine sahip kişi olduğunu da bilmiyor.

1200’lü yıllarda Orta Asya’da at sırtında birçok kavmi birleştirip, bunlardan bir ulus ortaya çıkarıp, 44 milyon kilometrekare ile dünyanın gördüğü en büyük imparatorluğu kuran Cengiz Han’dan da haberimiz yok.

İnsanlığın gelişmesinde ve bugünkü teknolojinin ilk basamaklarını oluşturan ve hayatlarını buna adamış İbn-i Sina, Ali Kuşcu, Farabi, Louis Pasteur, bilimle uğraştığı için hayatının bir kısmını ev hapsinde geçirmiş Galileo Galilei ve daha niceleri sadece bir tuşa basmadıkları ya da bir oyun indiremedikleri için aptal oluyorlar.

Ama el insaf! Ne demiş atalarımız “Söz gümüşse, sükût altındır.”

Bu durum sadece eğitimle ya da eğitimsizlikle açıklanamaz. Bu en basit ifade ile iki şey arasında basit bir mantık bile kuramamaktır. Biraz olsun bile düşünmemektir.

Siz çok az şey yapıp çok şey isterken; kendilerini insanlığa, bilime, uluslarına adamış ve karşılığında hiç bir şey beklememiş Atatürk ve diğer saygın kişileri bırakın rahat uyusunlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz