Nasa dünyaya yaklaşacak 5 Asteroid tespit edildiğini açıkladı. NASA, bu hafta içerisinde minimum 5 asteroidin Dünya‘dan teğet geçeceğini ancak bu durum oldukça yakın mesafelerden gerçekleşeceğini açıkladı.

Uzay ajansından yapılan açıklamaya göre, bu asteroidlerin genel olarak boyutları 10 metre ile 70 metre arasında değişiyor.

dunyaya-carpacak-bes-asteroid

Dünya‘ya Yakın Cisimleri Araştırma Merkezi (CNEOS) yaptığı açıklamalarda, bu hafta çapların 10 ile 70 metre arasında değişen en az 5 asteroidin uzaydan Dünya‘yı teğet geçeceğini duyurmuştur.

Bu haberi oldukça ilginç kılan şey asteroidlerin boyutlarında Avrupa Uzay Ajansı tarafından yapılan açıklan açıklamaya göre, gök bilimciler tarafından 1 km’den büyük olan nesneleri tespit etmesi çok zor değildir. Ancak bu nesnelerin kendi çapları küçülmesi durumunda tespit etmek oldukça zorlaşmaktadır.

Bu Hafta İçerisinde Dünya’yı Ziyaret Edecek Olan Asteroidler

Ajansın takip sistemine göre 2020 RJ olarak bilinen tahmin yürütürsek 42 çapındaki bir asteroid, Salı günü Dünya‘ya yaklaşık 1,2 milyon km uzaklıktan geçecektir.

Dünya‘ya çok yakın bir mesafeden geçecek olan 2020 RW olarak adlandırılan diğer uzay kayası 10 Eylül’de gezegenimizin yakınlarından geçecek. Daha sonrasında onu 2020 RM takip edecektir. O da yaklaşık 1 milyon km gibi mesafeden geçip gidecektir.

Bu asteroidler arasında en büyüğü olan 2020 RM15 ‘in cumartesi günü gezegenin yakınlarından geçmesi beklenilmektedir. Tahmini olarak değerlendirirsek boyut olarak 75 metredir. Hız olarak ise 9.78 km hızla hareket etmektedir.

Bu hafta içerisinde gezegenimizin yakınlarından geçen ve uzay ajansı tarafından gözlemlenip tespit edilen bir asteroid bulunuyor. 2020 PT4, uzay ölçeklerinde oldukça küçük boyutlara sahip bir nesne olarak biliniyordu.

ESA ‘ya göre, çapı 1 km’nin üstünde olan asteroidlerin %95’ini tespit edilebilirken, geri kalan kısmı gözden kaçabiliyor ki bu durum; Dünya için büyük bir tehlike arz etmektedir.

dunya-asteroid

Asteroitler Dünya’ya Hangi Durumlarda Çarpar?

Dünya‘nın çevresinde bulunan her asteroid; Güneş etrafında farklı bir yörüngede bulunmaktadır. Yani bu asteroidlerin bir kısmı gezegenimize yakınken diğer bir kısmı uzak olmaktadır. Bu noktada keyhole (anahtar deliği) olarak bilinen uzay terimine değinmemiz gerekmektedir.

Türkçe’ye göre anahtar deliği olarak çevirebileceğimiz bu terim, uzayda var olan küçük bir bölgeyi temsil etmektedir.

Uzayda bulunan bir asteroid, dünyanın çevresinde dolaşırken bahsettiğimiz anahtar deliğinden geçerse asteroid hızla gelip gezegenimize çarpabilir. Anahtar deliği bir kere açılırsa içeriye daha fazla asteroidin girebilmesi mümkündür.

Bu tür durumlarda bilim insanları, Öncelik olarak yapmayı düşündükleri adım asteroidin yönünü değiştirmeye çalışmak olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz